مرداد
۷
۱۳۹۹

دانلود مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان

در طی قرن حاضر یکی از زمینه های مطالعاتی که توجه روز افزون بسیاری از متخصصان رشته‌های مختلف را به خود جلب نموده است ، بررسی نقش جنسیت و تفاوت های مربوط به آن در زمینه های گوناگون علمی است . یکی از مباحث جالب در حرفه… پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان دنبال نمایید. این فایل شامل ۱۴۵ صفحه و در قالب word ارائه شده است.

مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان

مشخصات فایل بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان

عنوان: بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : ۱۴۵
حجم فایل : ۷۸۸ کیلوبایت

بخشی از  مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

۱-۲- بيان مسأله

اطلاعات بدست آمده از مطالعات اپی دمیولوژیک نشان می دهد که شیوع افسردگی در زنان تقریباً ۲ برابر مردان بوده و با توجه به این مطلب که جمعیت زنان در هر جامعه ای حداقل یک بار ، بارداری را تجربه خواهند کرد ، لذا افسردگی در طی بارداری اهمیت خاص خود را خواهد یافت . ما اکنون می دانیم که افسردگی در طی بارداری با یک ریسک بالای افسردگی و حتی سایکوز پس از زایمان و تاثیرات و عوارض رفتاری آینده و رفتارهای مخالف سلامتی مادران همراه است .(كاورديل[۱] وهمكاران، ۱۹۹۶).

درباره تشخیص افسردگی در طی حاملگی مطالعاتی انجام گرفته اما به جرات می توان گفت که افسردگی در طی حاملگی به طور شایع تشخیص داده نمی شود . مشکل عمده در تشخیص افسردگی در طی بارداری همانا اشتراکی است که بین علائم افسردگی و علائم حاملگی وجود دارد . مثل اختلال خواب ، اشتها ، از دست دادن انرژی و افزایش مشکلات جسمی . شیوع افسردگی در طی حاملگی بسیار متفاوت گزارش شده است و از ۴% تا ۶/۱۷% متفاوت است . شیوع افسردگی پس از زایمان ۱۹% الی ۲۰% است . (كاوردیل و همکاران ، ۱۹۹۶) .

ریسک فاکتورهای شیوع افسردگی در طی بارداری عبارتند از : مشکلات ازدواج ، حاملگی ناخواسته ، سابقه افسردگی قبلی و یا افسردگی در فامیل ، از دست دادن حاملگی قبلی و حاملگی بلافاصله بعد از حاملگی قبلی ، مشکل جدی در نگهداری از فرزند . حدود ۲۰ تا ۳۰% از خانم های حامله که سابقه افسردگی دارند ، افسردگی پس از زایمان را تجربه خواهند کرد و شانس افسردگی در حاملگی های بعدی ۵۰% است . علت افسردگی پس از زایمان را تغییرات در سطوح سرمی پروژسترون ، استروژن ، کورتیزول و بتاآندورفین ها می دانند . ( کیتامورا[۲] و همکاران ۱۹۹۳به نقل از زهرايي، ۱۳۸۰)

افسردگی ظرفیت افراد را در ارتباط با انجام کنترل بارداری  و مراقبت از سلامت فردی تحت تاثیر قرار می دهد . افسردگی ارزشهای فردی را دگرگون می کند . مادر حامله ارزش های فردی خود را از دست داده و نسبت به توانایی خود در مادر شدن و یا نگهداری از نوزاد تردید پیدا میکند . عارضه مهم دیگر افسردگی ، تمایل به خودکشی و حتی اقدام به خودکشی است . باید توجه داشت که خود حاملگی عامل هر چند اندک ، اما ممانعت کننده از خودکشی است و باید توجه داشت که خود کشی کامل در طی بارداری شایع نیست . درباره افسردگی در طی دوران بارداری مطالعات خاصی انجام گرفته است اما مشکلات عدیده‌ای نیز در این مطالعات وجود دارد ورابطه علت و معلولی مشخص نشده است . مثلاً ارتباط مشخصی بین افسردگی و مصرف سیگار دیده می شود . این مصرف سیگار می تواند علت افسردگی باشد و یا ممکن است ریسک فاکتوری باشد که فرد را مستعد افسردگی می کند . بنابراین وقتی افسردگی با مصرف نیکوتین همراه می شود اثرات غیر مستقیم برروی حاملگی می گذارد ( کاوردیل و همکاران ۱۹۹۶) .

افسردگی در حاملگی سبب IUGR [3] و تاخیر رشد داخل رحمی جنین و همینطور زایمان زودرس می شود . در یک تحقیق بر روی ۷۹ زن باردار پاکستانی نشان داده که افسردگی در دوران بارداری با عواقبی مانند جنین زودرس و یا تولد نوزادان کم وزن همراه است . در این مطالعه محیط اجتماعی زنان باردار از عمده ترین فاکتورهای افسردگی محسوب می شود ، زنان باید اشخاصی مطیع و تابع باشند و طی تحقیقات انجام شده در یکی از مناطق روستایی پاکستانی معلوم شد که ۲۵% زنان در طی دوران بارداری و ۳۸% پس از زایمان از افسردگی رنج می بردند . ( آمبرن کازی[۴] و همکاران ۲۰۰۶).

در یک مطالعه مهم بر روی ۱۰۱۴ زن فقیر و ضعیف دیده شد که یک ارتباط مهم بین علائم افسردگی و سطح سلامت پایین از جمله عدم افزایش وزن مناسب دیده می شود . چندین مکانیسم سبب اثرات مستقیم افسردگی برروی رشد جنین می شود . اختلال در خلق سبب اختلال در محور هیپوتالاموس – هیپوفیز- آدرنال شده و سبب عدم و یا کاهش اضافه وزن در طی حاملگی می شود . عدم اضافه وزن مادر سبب کندی رشد جنین می شود ، به طوریکه در یک مطالعه مشاهده شده است که یک کیلوگرم اضافه وزن مادر به طور مشخصی سبب افزایش وزن جنین می شود ( ساگاوارا[۵] و همکاران ، ۱۹۹۷به نقل از آمبرن كازي و همكاران،۲۰۰۶).

با مرور مطالعات انجام شده بر روی عاقبت حاملگی های زنان با اضافه وزن نامناسب مشخص شده است که زنان با وزن پایین با شیوع بیشتری مبتلا به آنمی ، آندومتریت ، مشکلات قلبی – ریوی ، زایمان زودرس و تاخیر رشد داخل رحمی جنین می شوند . یک علت دیگر برای توجیه اثرات افسردگی ، عدم توانایی و خواست زن حامله در توجه به خود و انجام مراقبتهای دوران بارداری است . ( کاوردیل و همکاران ، ۱۹۹۶)

ویلی و پسران ۱۹۹۷ بر روی ۱۳۲۹ زن کار تحقیقاتی انجام دادند و نتیجه گرفتند که خانم های افسرده نسبت به دوران بارداری و زایمان اضطراب بیشتری دارند و نسبت به نقش مادر شدن ، احساس بی‌میلی داشتند و کودکان خود را بسیار آسیب پذیرتر حس می کردند . با توجه به واقعیت های ذکر شده نتیجه میگیریم که هم افسردگی و هم علائم افسردگی در حاملگی به طور شایع دیده می شود و اثرات قابل توجهی بر روی مادر و آینده حاملگی دارد . افسردگی قبل از حاملگی و حتی در دوران بارداری اکثراً تشخیص داده نمی شود . باید توجه داشت که آگاهی و شناخت بیشتر درباره افسردگی در طی بارداری ، کنترل این مادران را بهتر صورت داده و یک متخصص زنان ، زایمان، مامایی و روانشناس و پرستار روانگر می توانند در بازیابی وضعیت اولیه به بیمار کمک کنند .

در یک مطالعه که به منظور شناختن تاثیر پرستاري کردن به منظور رفع مشکلاتی که در افسردگی پس از زایمان صورت می گیرد ، نشان داده شد که مراقبت و پرستاری و همچنین آموزشهای مربوط به بیماری تاثیرات مثبتی در بهبود افسردگی داشتند (آیفرتزل ، ۲۰۰۶ ) .

درجهت تشخیص افسردگی نشان داده شده است که قسمت خود سنجی افسردگی بک (BDI) [6]

می تواند مفید باشد . تست بک به علت سهولت استفاده و زمان کم و نیز قابل استفاده بودن برای سطح سواد پایین و عدم نیاز به آموزش به خصوصی  ،برای استفاده مناسب است . در طی سالهای ۱۹۸۵ الی ۱۹۸۹ تست BDI در پژوهش های مختلفی که مربوط به خانم های باردار بوده است ، به کار رفته است .

در مطالعاتی که هولکمب [۷] و همکاران (۱۹۹۶) بر روی ۱۰۵ خانم حامله انجام دادند ، نشان دادند که در نقطه برش بالای ۱۶ حساسیت تست BDI در تشخیص افسردگی اساسی ۸۳/۰ و اختصاصی بودن ۸۹/۰ و ارزش پیشگویی کنندگی مثبت ۵۰/۰ و ارزش پیش گویی کنندگی منفی ۹۸/۰ دارد . (احمدي زاده، ۱۳۸۳)

سالامرو[۸] و همکارانش (۱۹۹۴) نتیجه گرفتند که علائم بدنی و جسمانی همراه با حاملگی ممکن است نمرات تست بک (BDI) را در حاملگی افزایش دهد . بنابراین آنها نیز نمره برش بالاتری را برای افسردگی در زنان حامله پیشنهاد کردند .

با توجه به آنچه گذشت ما با این سؤال اساسی روبرو هستیم که آیا بین شرکت در کلاسهای آمادگی دوران بارداری وکاهش افسردگی پس از زایمان تفاوت وجود دارد .


۱-۳- ضرورت تحقيق

دوران بارداری و دوران پس از زایمان همراه با تغییرات فیزیکی و درونی بسیار زیادی می باشد . ممکن است این علایم در ابتدا با اختلالات روحی و روانی بسیار کم شروع و سپس به اختلالات روانی شديد و حتی سایکوز منجر شود . (براکینگتون[۹] ، ۲۰۰۴ به نقل از هالبريچ،۲۰۰۶)

بنا بر گزارش DsmIv-TR (2000) در طول ۴ هفته اول پس از زایمان ، اختلالات افسردگی آشکار می شوند . این اختلالات به صورتهای مختلفی بروز می کنند . غم مادری ، تقریباً در روزهای چهارم تا هفتم پس از زایمان اتفاق می افتد و باعلائمی مثل کج خلقی ، بی قراری ، دلسردی ،سردرگمی و اضطراب همراه است . نوع دیگر افسردگی که دیرتر آشکار می شود و مشکلات جدی تر را به دنبال مي‌آورد ، ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان به وجود می آید و علائمی مثل احساس حقارت ، فراموشی ، اضطراب، اختلالات در خواب و عملکرد ضعیف را در بر دارد . (پاتل[۱۰] و همکاران ، ۲۰۰۲ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶).

خطرناک ترین نوع افسردگی که بسیار نادر و کمیاب می باشد  ،سایکوز بعد از زایمان است که از هر ۱۰۰۰ نفر یک یا دو نفر بدان مبتلا می شوند و با علایم روانی مثل گیج بودن ، هذیان گویی ، توهم و بی‌خوابی همراه است . ( هانگ [۱۱]، ۱۹۹۷ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶).

بر اساس آنچه ثابت شده است ، مادرانی که دچار افسردگی هستند ، با نشان دادن رفتارهایی غیرعادی مثل بی علاقگی نسبت به اطرافیان ، بی قید و بند بودن ، قطع ارتباط با کودکانشان و ناسازگاری با آنان ، اثرات منفی بر روی فرزندانشان می گذارند . از آنجایی که کودکان در سالهای اولیه رشد خود که بحرانی ترین دوران محسوب می شود ، نیازمند مراقبت و پرستاری هستند ، این بی توجهی و عدم پذیرش از سوی مادر بسیار آسیب بزرگ و جدی برای آنان به همراه دارد . ( ولف[۱۲] ، ۲۰۰۲، – هارت[۱۳] و همکاران ، ۱۹۹۸- کوپر[۱۴] وهمکاران ، ۱۹۹۹ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶ ).

عدم ایجاد ارتباط میان مادر و فرزند ممکن است منجر به ناسازگاری های روانی و رفتاری و مشکلات طولانی مدت در فرزند بشود . ( رحمان[۱۵] و همکاران ، ۲۰۰۳ – لی[۱۶] و همکاران ، ۲۰۰۱ – کوپر و همکاران ، ۱۹۹۹ –كرين[۱۷]  و همکاران ، ۲۰۰۱ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶) .

علاوه بر این مطالعات در کشورهای در حال توسعه بیان می کند که عدم سلامت روحی و روانی مادر ، سوءتغذیه و عدم سلامت فیزیکی فرزندان را به دنبال دارد . بیماری افسردگی می تواند کل اعضای خانواده فرد مبتلا را تحت تاثیر قرار دهد ، بنابراین اطرافیان شخص در معرض افسردگی هستند . حتی گاهی افسردگی در روابط زوجین بسیار مشکل زا می شود . (استاک بری[۱۸] و همکاران ،  ۱۹۹۸ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶)

اثرات افسردگی پس از زایمان بر روی سلامت روانی فرد ، ممکن است بسیار بلند مدت بوده و حتی سبب افزایش مدت بیماری و یا برگشت مجدد آن بشود . چگونگی این بیماری برای بسیاری از زنان که در معرض خطر قرار دارند ، نامشخص است و معمولاً این اشخاص در دوران بارداریشان و یا حتی پس از وضع حمل ، قادر به تشخیص و شناسایی بیماری نیستند و بیشتر از ۸۰ درصد زنانیکه مبتلا به افسردگی هستند ، هیچ گزارشی از وضعیت درونی خود نمی دهند و حتی گاهی پزشک معالج نیز قادر به شناسایی و تشخیص این بیماری نیست . ( کلی [۱۹]و همکاران ،۲۰۰۱ – نلسن[۲۰] و همکاران ، ۲۰۰۰ – یانکرز و همکاران ۲۰۰۱ به نقل از هالبريچ، ۲۰۰۶ ) .

تحقیقات انجام شده می رساند که ما با میزان بالای افسردگی در زنان فارغ از زايمان روبرو هستیم که این سلامت عمومی جامعه را به خطر می اندازد و نشان می دهد که باید تحقیقات بیشتری در زمینه درمان و پیشگیری افسردگی پس از زایمان به عمل آید .

 

 

فهرست مطالب مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 • فصل اول: موضوع تحقيق
 • مقدمه       ۱
 • بيان مسأله               ۶
 • ضرورت تحقيق      ۱۰
 • اهداف تحقيق           ۱۳
 • فرضيه‌هاي تحقيق   ۱۳
 • متغيرهاي تحقيق     ۱۴
 • تعاريف متغيرهاي تحقيق        ۱۴
 • فصل دوم: ادبيات پژوهش
 • الف) افسردگي         ۱۶
 • تاريخچه افسردگي   ۱۶
 • افسردگي چيست      ۱۷
 • تفاوت بين اندوه سالم و افسردگي چيست                ۱۹
 • تعريف افسردگي     ۱۹
 • افسردگي چه كساني را تهديد مي‌كند       ۲۰
 • -جنس      ۲۰
 • -سن         ۲۰
 • ديدگاه‌هاي نظري درباره افسردگي          ۲۱
 • ديدگاه زيست شناختي              ۲۱
 • -سبب شناسي افسردگي           ۲۲
 • -توارث    ۲۲
 • -آمين‌هاي بيوژنيك  ۲۳
 • -نوراپي نفرين         ۲۳
 • -سروتونين              ۲۴
 • -دوپامين  ۲۴
 • -فرضيه فلوكستين (پروزاك) وايندول آمين            ۲۵
 • پاسخ زيست‌ شناختي در افسردگي           ۲۵
 • -آزمون بازداري دگزامتازون  ۲۵
 • – فروزش ۲۶
 • – اختلالات خواب    ۲۶
 • -محور تيروئيد        ۲۷
 • -اثر كورتيزول        ۲۸
 • -سيستم ليمبيك و افسردگي      ۲۸
 • -ريتم‌هاي شبانه روزي            ۲۹
 • -تصوير گري از مغز             ۳۰
 • ديدگاه روان شناختي                ۳۰
 • الگوهاي روانكاري ۳۱
 • الگوي خشم معطوف به درون                ۳۱
 • -الگوي فقدان شي    ۳۲
 • ديدگاه رفتاري          ۳۲
 • ديدگاه انسان‌گرايي   ۳۳
 • ديدگاه شناختي          ۳۴
 • -خطاهاي منطق      ۳۵
 • -الگوي درماندگي آموخته شده افسردگي ۳۶
 • ب) درمان افسردگي                ۳۸
 • درمان مبتني بر نظريه‌هاي زيست شناختي            ۳۸
 • -دارو درماني          ۳۸
 • -الكترو شوك درماني              ۳۹
 • – نور درماني           ۴۰
 • درمان مبتني بر نظريه‌هاي روان پويايي                ۴۱
 • -روان درماني روان پويشي    ۴۲
 • -روان درماني حمايتي             ۴۳
 • -روان درماني ميان فردي       ۴۴
 • -روان درماني فمينيستي          ۴۵
 • درمان مبتني بر نظريه‌هاي شناختي و رفتاري       ۴۵
 • -رفتار درماني         ۴۶
 • -رابطه درماني        ۴۷
 • – شناخت درماني     ۴۸
 • درمان مبتني بر گروه درماني ۴۹
 • -خانواده درماني      ۵۰
 • -زوج درماني          ۵۰
 • -گروه‌هاي حمايتگر ۵۱
 • درمانهاي تكميلي     ۵۱
 • -داروهاي گياهي     ۵۲
 • -رژيم غذايي و مكمل‌هاي غذايي            ۵۲
 • -فنون آرميدگي        ۵۳
 • -هوميوپاتي             ۵۴
 • ج) افسردگي زنان    ۵۵
 • اختلالات خلقي مربوط به قاعدگي          ۵۶
 • سندرم قبل از قاعدگي (pms) 56
 • -سبب شناسي           ۵۶
 • -بروز تشخيص       ۵۷
 • اختلال ملال پيش از قاعدگي ۵۸
 • درمان اختلال‌هاي قاعدگي      ۶۰
 • -درمان سندرم قبل از قاعدگي (pms)    ۶۰
 • -درمان اختلال ملال پيش از قاعدگي      ۶۱
 • ارزيابي تاثير درمان‌ها             ۶۳
 • اختلالات خلقي مربوط به زايمان            ۶۴
 • -افسردگي بعد از زايمان          ۶۵
 • -سبب شناسي اختلالات خلقي بعد از زايمان           ۶۵
 • – بروز و تشخيص افسردگي بعد از زايمان            ۶۸
 • -علايم افسردگي در طول بارداري         ۶۹
 • -اختلالات خلقي پس از زايمان                ۶۹
 • درمان اختلالات خلقي پس از زايمان      ۷۲
 • -دارو درماني در دوران بارداري           ۷۵
 • -دارو درماني در دوران شيردهي           ۷۷
 • چگونه خود را ياري دهيم؟     ۷۸
 • نقش حمايتي ماما و پرستار روانگر در پيشگيري افسردگي پس از زايمان            ۷۹
 • اختلالات خلقي مربوط به يائسگي          ۸۱
 • -سبب شناسي          ۸۲
 • – يائسگي و افسردگي              ۸۲
 • -درمان     ۸۳
 • خلاصه جلسات كلاس‌هاي آمادگي دوران بارداري ۸۶
 • د) مروري بر تحقيقات انجام شده            ۱۰۱
 • فصل سوم: طرح تحقيق
 • طرح پژوهش          ۱۰۶
 • جامعه آماري           ۱۰۸
 • نمونه آماري            ۱۰۸
 • روش نمونه‌گيري    ۱۰۹
 • ابزار اندازه‌گيري     ۱۰۹
 • پرسشنامه افسردگي بك            ۱۱۰
 • جدول هنجار گزيني مقياس افسردگي بك                ۱۱۴
 • روند اجراي اطلاعات             ۱۱۵
 • روش تجزيه و تحليل اطلاعات               ۱۱۷
 • فصل چهارم: تحليل آماري
 • داده‌هاي توصيفي پژوهش       ۱۱۸
 • تحليل داده‌هاي پژوهش            ۱۲۳
 • فصل پنجم: بحث و نتيجه‌گيري
 • خلاصه پژوهش      ۱۳۳
 • بحث و جمع بندي نهايي         ۱۳۴
 • محدوديت‌هاي تحقيق               ۱۳۶
 • پيشنهادها ۱۳۶
 • منابع
 • ضمائم

 

 

 

در صورت تمایل شما می توانید مقاله بررسی تاثير كلاس‌های آمادگی دوران بارداری بر كاهش افسردگی پس از زايمان زنان را به قیمت ۱۲۵۰۰  تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: ۰۹۳۸۲۳۳۳۰۷۰ با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.
فرستادن دیدگاه

تازه ترین مطالب

پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت