0
0

دانلود مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران

597 بازدید

مشارکت به معنای عام خود از گذشته های بسیار دور در زندگی انسان وجود داشته ولی به معنای جدید خود بخصوص در عرصه ی سیاست پس از جنگ جهانی دوم در جهان غرب آغاز شده و به شرق گسترش یافت. این مشارکت در بعضی کشورهای صنعتی جهان (بخصوص آنهایی که در جنگ شکست خورده بودند… پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران دنبال نمایید. این فایل شامل 333 صفحه و در قالب word ارائه شده است.

مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران

مشخصات فایل مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران

عنوان: مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 333
حجم فایل : 43,9 مگابایت

بخشی از  مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

 

حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق

پیشگفتار:

مشارکت به معنای عام خود از گذشته های بسیار دور در زندگی انسان وجود داشته ولی به معنای جدید خود بخصوص در عرصه ی سیاست پس از جنگ جهانی دوم در جهان غرب آغاز شده و به شرق گسترش یافت.

این مشارکت در بعضی کشورهای صنعتی جهان (بخصوص آنهایی که در جنگ شکست خورده بودند) در زمینه ی اقتصاد و صنعت آغاز شد تا مردم را در حاکمیت شریک سازند و پایه های اقتصاد و صنعت مستحکم گردد و به اقتدار حکومت ها کمک کند و به حاکمیت مشروعیت بخشد. (نظر به تئوری ایجاد تمدن های بزرگ پس از جنگ های بزرگ)

دخالت آگاهانه ی مردم در تمام عرصه های زندگی امروزه شرایطی را می تواند به وجود آورد که آنها بتوانند در سرنوشت خود مداخله نمایند.

در ایران مشارکت های سنتی در امور شهر و امور مذهبی از گذشته وجود داشته و با وجود تمام
دگرگونی های صدساله ی اخیر ایران هنوز هم با قدرت در شهرها و روستاهای دور و نزدیک وجود دارد.

عزاداری های مذهبی ـ ساختن مسجد نمونه هایی از این مشارکت های مردمی اند که به صورت سنتی اتفاق می افتد.

مشارکت های مردمی جدید را می توان برنامه هایی دانست که دولت برای تحقق اهداف خاص خود به کار می گیرد و با ساماندهی و برنامه ریزی های لازم تلاش دارد تا در زمینه هایی که در زندگی اجتماعی جامعه پیشینه ای داشته، مشارکت مردمی را جلب کند.

برای نمونه تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا از تلاش های دولت برای جلب مشارکت مردمی در اداره مور شهرهاست.

از نظر تاریخی می توان آغاز الگوی مشارکتی جدید اداره امور شهرها در ایران را انقلاب مشروطیت در سال 1287 هـ .ش دانست. در واقع تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی و متمم آن، خود نخستین تجربه های مشارکتی به شمار می روند، موضوعی که با توجه به خودکامگی همیشگی نظام سیاسی ایران قبل از انقلاب بی سابقه می نمود.

با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین از سال 1335 و ازدیاد شهرها هنوز قسمت اعظم جامعه سنتی از اصول شهروندی بی بهره اند. گسترش کالبد شهر، پیچیدگی و تنوع روابط اجتماعی ـ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در شهر از جمله مشکلاتی است که مدیریت شهری ایران با آن درگیر است.

بدون شک “فرهنگ شهروندی” در شهرهای ایران هنگامی تحقق خواهد یافت که به شهروندان مسئولیت شرکت در اداره امور جامعه واگذار شود.

طرح موضوع واهمیت آن

حیات مدنی از جدی ترین موضوعاتی است که به جامعه ی بشری رنگ و بوی انسانی و حرکت و رشد می بخشد و فضای شهری از جمله فضاهایی است که حیات مدنی در آن جریان یافته وحادثه ها وواقعه ها رخ می دهند.

وقایع و حوادث حیات مدنی را به حیات واقعه ای تبدیل نموده و سبب می گردند خاطره ها شکل گیرند. بنابراین فضای شهر مکان اصلی حیات واقعه ای است و محل انباشت خاطره های فردی و جمعی.

با توجه به افزایش جمعیت شهرنشین در ایران و روند رو به رشد آن نیاز به تبادل اطلاعات و مراودات فرهنگی در جهت بهتر شدن اداره ی امور شهرها امری لازم و ضروری می نماید.

اداره ی امور شهرها می تواند به صورت دولتی ـ مردمی که چیزی جز کنشی متقابل از روابط رسمی و غیررسمی نیست اتفاق بیفتد زیرا حکومت ها تنها و بدون حضور مردم نمی توانند حکومت کنند و برای اداره ی امور به مردم متکی اند. بنابراین تنها بخشی از تصمیم گیری ها و فعالیت های مختلف مربوط به زندگی شهری می تواند به صورت رسمی و دولتی اتفاق افتد و سایر تصمیمات مرتبط با حیات مدنی شهرها باید به وسیله مردم و با مشارکت عمومی به وقوع بپیوندد.

چیستی پروژه:

 مرکز همایش های مردمی فضایی عمومی ـ مردمی در عین حال دارای رسمیت جهت فرآیندها و روابط رسمی و غیررسمی و کنش و واکنش مردم و دولت از طریق گفتمان می باشد.

مرکز همایش های مردمی “مشهد” به منظور پاسخگویی به برخی نیازهای فرهنگی ـ اجتماعی و تأمین مکانی مناسب و در خور شخصیت شهر مشهد به عنوان بزرگترین شهر مذهبی کشور و یکی از کلان شهرهای ایران جهت برگزاری جلسات و همایش ها و سمینارها و سایر فعالیت های مردمی و جمعی و مکانی جهت استقرار نهادهای مردمی (NGO) ها و تشکل ها و نمایندگی ارگانهای دولتی و غیردولتی مختلف مرتبط با مردم در نظر گرفته شده است.

با توجه به معنای معماری گذشته ی ایران از جهت ایجاد فضاهای شهری و هسته های کالبدی محلی و اجتماعی لزوم بررسی  الگوبرداری از نظام و اصول پایدار معماری در این دوره خالی از اهمیت نیست و نیز کوششی است در جهت هویت مند نمودن فضای معماری در قالب یک معماری ایرانی در دوره ی معاصر.

در این راستا لازم است به بازشناسی مختصر موضوعاتی چون مردم، فرهنگ، پیشینه ی تمدن، هویت، هویت مندی فضا، تبادل فرهنگی مردم، شهرنشینی، سنت ها و ارزش ها، جنبش های اجتماعی، فضای شهری گذشته و امروز ویژگی های عام و خاص فضای جمعی و … پرداخته شود.

حوزه دوم

شناخت


بخش اول: مطالعات پایه

فصل اول: شناخت مراکز همایش

شناخت مراکز همایش

فضاهای اجتماعی از جمله فضاهایی هستند که اگر چه تغییرات فراوانی را در گذر زمان به خود دیده اند، اما قدمتی به طور تاریخ حیات اجتماعی بشر دارند. انسان به دلیل خصلت اجتماعی اش در حیات خود خواهان زندگی اجتماعی بر اساس مبادله اندیشه و کار می باشد. از این رو مفاهیمی مانند جمع و اجتماع و جامعه با وجود تحولات شگرف، همواره برای انسان شناخته شده و ملموس بوده است. افراد در جمع و در کنار یکدیگر از یک روح جمعی برخوردار می شوند.

از آنجایی که مراکز برگزاری همایش های شهری جزئی از فضاهای اجتماعی شهر محسوب می شوند، برای شناخت موقعیت تاریخی این گونه مراکز به تاریخچعه ی فضاهای اجتماعی اشاره می نماییم.

تاریخچـه احداث فضاهای اجتماعی

می توان برای شناخت تاریخی فضاهای اجتماعی، ابتدا به یونان باستان اشاره کرد. یونانی که عنوان اولین حکومت دموکراسی و جامعه مدنی را در تاریخ بشری به یدک می کشد.

آگورا مشهورترین فضای عمومی در ساختار شهری شهرهای یونان باستان بوده است. میدان عمومی اصلی که گردهمایی مردم شهر در آنجا رخ می داده است. آگورا نخست و پیش از هر چیز دیگر محلی جهت خرید و فروش بود. ارسطو می نویسد: “تقریباً در هر شهر لزوماً باید هم فروشنده و هم خریدار وجود داشته باشد تا خواستهای متقابل یکدیگر را برآورند و این است ثمربخش ترین آسایش زندگی و به همین دلیل است که انسان در یک اجتماع گردهم آمده اند.” و برای مراسم عمومی امور حکومتی و معاوضه کالا و خدمات استفاده می شوند.

در کتاب معماری حضور زمان و مکان در مورد ویژگی های آگورا آمده است که در مرکز شهرهای یونان (پولیس) آگورا، پلکان پرستشگاه و تئاتر شهر وجود داشته. دیدارگاه اصلی ساکنان شهر آگورا است که مجسمه های گوناگونی در آن قرار گرفته اند و نشانه هایی دارد که تجربه ی دیدار از شهر را بعد تاریخی و فرهنگی می بخشد. در یک طرف این میدان، بولئوتریون یا تالار شهر واقع بوده است.

نوربرگ شولتز بیان می کند: توصیف دولت شهرهای یونان نشان می دهد که کاربرد مکان و موقعیت مکان به کیفیات مشخص جاهای آن ارتباط  دارند. از نگاه شولتز در این شهرها هر مکان با کاربری خود دقیقاً در جای مناسب خود قرار گرفته است. وجود مکانی به نام آگورا جهت دیدار مردم در فضایی که با توجه به عناصر عینی، تئاتر، مجسمه ها و بازار، بعد تاریخی فرهنگی پیدا کرده حضور تالار شهر در میان این عناصر اهمیت فضاهای اجتماعی را چندین برابر می کند.

فضاهای عمومی با شرایطی که از آگوراهای یونان باستان توصیف کردیم در تمام شهرهای سنتی و متمدن بشری وجود داشته که البته نونع استفاده از این گونه فضاهای شهری بر اساس فرهنگ و خصوصیات اجتماعی موجود در هر منطقه متفاوت بوده و هست.

در بررسی شهرهای باستانی ایران خصوصاً شهرهای ساسانی نیز شاهد وجود عناصر جامعه مدنی و فضاهای اجتماعی هستیم به طوری که در زمان ساسانیان مجلس قانون گذاری که از نمایندگان مردم تشکیل شده بود به نام بهارستان احداث شد. وجود این مجلس از افتخارات ایرانیان محسوب می گردد و نشان از اهتمام این فن در نهادینه کردن عناصر جامعه مدنی در آن دوران بوده است. حتی با ورود اسلام سازمان کالبدی استفاده شده در شهرهای ایرانی که بر اساس شهرهای ساسانی بود تغییر عمده ای نکرد اگر چه با توجه به نفوذ اسلام سازمانهای دینی و مساجد نقش مهمی را در نظام اجتماعی شهرها ایفا کردند با حمله مغول به ایران اوضاع شهرهای ایران به ویرانی نهاد و خسارتهای جبران ناپذیری به گسترش و روند شهرنشینی آنها وارد شد که از این جمله شهرها می توان به نیشابور و ری اشاره کرد. این وضع تا هنگام حکومت صفویه ادامه داشت و از این زمان به بعد شهرنشینی دوباره رونق پیدا کرد و دو شهر اصفهان و شیراز که پایتخت شاهان صفوی و زندیه بود از آبادی و رونق بیشتری برخوردار بودند.

در بررسی وضعیت شهرهای سنتی ایران پس از ورود اسلام نیز به فضاهای اجتماعی به بسیاری می توانیم اشاره کنیم که بر اساس خصوصیات فرهنگی مردم ایران تعریف شده اند. از جمله این فضاها می توان به میادین و مساجد اشاره کرد.

آقای حسین سلطان زاده در کتاب فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران میدان را این گونه تعریف
می کنند: فضاهای باز وسیعی که دارای محدوده ای محصور یا کمابیش معین بودند و در کنار راهها یا در محل تقاطع آنها قرار داشتند و دارای کارکردی ارتباطی، اجتماعی، تجاری، ورزشی، نظامی یا ترکیبی از دو یا چند کارکرد بوده اند.

یکی از  انواع میدانهای موجود در شهرهای سنتی ما میدانهای عمومی شهری بوده که کمابیش در تمام سکونتگاه ها شهر یا روستا به میدان یا میدانچه عمومی وجود داشت که محل تجمع مردم بوده و بعضی از فضاهای عمومی مانند مسجد، آب انبار یا نهر آب و به نسبت وسعت سکونتگاه تعدادی فضای تجاری یا بازار در پیرامون یا مجاور آن قرار داشته آقای دکتر سلطان زاده این گونه فعالیتها و فضاهای موجود در میدانهای عمومی را توصیف می کند. (فضاهای شهری در بافتهای تاریخی ایران، ص 102)

فعالیتها و فضاهایی که پیرامون میدانهای عمومی وجود داشتند از لحاظ سلسله مراتب کارکردی بیشتر از نوع فعالیتها و فضاهای عمومی و شهری بودند؛ مانند مسجد جامع. بازار و سایر فضاهای تجاری. فضاهایی برای گذران اوقات فراغت و در مواردی برخی از فضاهای اداری و حکومتی که عموماً با کارکردی متناسب با نقش کارکردی و میدان و همزمان با آن ساخته می شوند.

در دوران معاصـر

در دوران معاصر تلاشهای عمده ای، در جهت باز زنده سازی مکانهای عمومی (که عموماً در بافت قدیمی شهرها واقع شده) صورت گرفته است. متخصصان با تزریق کاربری های فرهنگی اجتماعی جدید به مراکز عمومی واقع در بافت های کهن به قصد و احیاء مکانهای گمشده ی این بافت ها به فکر باز زنده سازی خصوصیات گذشته فضاهای عمومی شهرها پرداختند.

آنچه در احیاء فضاهای عمومی شهرها، حائز اهمیت است، جنبه هویت بخشی به شهر و شهروند   می باشد که باعث ایجاد حس تعلق میان آن دو می گردد که به تبع آن مشارکت شهروندان را در اداره امور شهر برمی انگیزد. امروزه در احداث مراکز مربوط به اداره امور شهرهایی که دارای خصوصیات جامعه مدنی هستند، آنچه مورد توجه قرار می گیرد، اهمیت به حضور مردم در جهت مشارکت می باشد. یکی از فضاهای فرهنگی که با خصوصیات اجتماعی نقش ترویج فرهنگ مشارکت را در میان مردم دارد، مراکز گردهمایی های مدنی شهرها می باشد. این گونه مراکز برای یاری رساندن و تحقق بخشیدنِ اصول جامعه مدنی در شهرها احداث می گردد. در واقع تبلور یک جامعه مدنی در مراکز گردهمایی شهرها صورت می پذیرد، فضایی که مردم در آن با مسئولان ارتباط برقرار می کنند، با مشکلات و پیشرفت هایی که در شهر آنها صورت می پذیرد، آشنا می شوند. تشکلهای غیردولتی در غالب بخش های صنفی، حزب های سیاسی، کانون های اجتماعی در آن شکل می گیرد و مفهوم مشارکت عینیت پیدا می کند.

در ایران با وجود سابقه فرهنگی بسیار، طرح مفهوم جامعه مدنی طرحی نوپا و نوظهور بوده و حداکثر مربوط به صد سال گذشته می باشد، که در این مدت کوتاه بارها مورد جفا و بی مهری واقع شده است. تنها چند سالی است (بعد از انتخابات 1376) که مفاهیم جامعه مدنی مورد توجه واقع شده است. در این زمینه فعالیتهایی نیز صورت گرفته است از قبیل احداث شوراهای شهر و روستا. اهمیت به پاسخگویی مسئولان و توجه به ترویج فرهنگ مشارکت صورت پذیرفته است.

آنچه در احداث مراکز گردهمایی شهرها دارای اهمیت است خلق فضای فرهنگی مناسب به جهت گسترش مفاهیم نوپای جامعه مدنی می باشد. در ادامه به تعریف این گونه مراکز، وظایف و ویژگی های آنها خواهیم پرداخت.

تعریف مراکز همایش شهـری

در تعریف مراکز همایشهای شهری، تعریف و شیوه بهره برداری از فضا بسیار بااهمیت می باشد. ولی
می توان به طور کلی فضاهای گردهمایی شهری را جزئی از فضاهای اجتماعی شهرها دانست که به صورت نامحدود در اختیار عموم مردم شهر قرار می گیرد. هدف این مراکز ضمن نهادینه کردن عناصر جامعه مدنی ایجاد شرایط مناسب برای برقراری ارتباط میان مسئولان شهر و مردم می باشد تا از این طریق مشارکت مردم را در اداره امور شهر جلب نماید و مردم به واسطه مشارکت در امور شهر نسبت به شهر خود احساس تعلق پیدا کنند. در ادامه برای روشن شدن تعریف فضاهای گردهمایی شهری به بیان وظایف و ویژگی های این گونه مراکز می پردازیم.

وظایف مراکز برگزاری همایش های شهر

بر اساس تعریفی که از مرکز همایشهای شهر بیان شد وظایف این مرکز را این گونه تعریف          می نماییم.

الف) کمک به شکل گیری گروهها و تقویت عناصر جامعه مدنی در شهر.

ب) ایجاد مکانی که مردم ضمن اطلاع یافتن از شرایط شهر، به ملاقات یکدیگر نائل گردند.

ج) مرکز گردهمایی شهر مکانی است که مردم را در تأمین سرنوشت خود و مسئولان را در راستای خدمت کردن به مردم یاری می رساند.

 

فهرست مطالب مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 • حوزه اول:پیشنهاد طرح تحقیق                1
 •   پیشگفتار                2
 •    طرح موضوع واهمیت آن   3
 •   چیستی پروژه        4
 • حوزه دوم: شناخت  6
 • بخش اول: مطالعات پایه         7
 • فصل اول: شناخت مراکز همایش           7
 •    شناخت مراکز همایش           7
 •    تاریخچـه احداث فضاهای اجتماعی      8
 •     در دوران معاصـر               10
 •    تعریف مراکز همایش شهـری              12
 •    وظایف مراکز برگزاری همایش های شهر          12
 • ویـژگی های مراکز برگزاری همایش های شهر     13
 • سیتی هال                14
 • تعریف سیتی هال    15
 • تاریخچـه و منطق تمرکز تجهیـزات خدماتی در شهر             16
 • ضرورت ایجاد مرکز همایش های مردمی در شهـر مشهـد    21
 • تجزیه و تحلیل کلی پراکنـدگی ادارات، سازمانهای دولتی و عمومی در شهر مشهد             22
 • طرح ایجاد مجتمـع های اداری خدماتی   23
 • محاسن ایجاد مجتمـع اداری ـ خدماتی     24
 • کاربـری های مستقـر               25
 • فصل دوم:  بررسی تعاریف ـ و ضوابط عملکـردی کیفی، فضاهای مرکز همایش               28
 • انواع گردهم آیی و تعاریف آن                28
 •     کنفـرانس Conference     29
 •     کنوانسیـون          29
 •     سمینار Seminar                31
 •     سمپوزیوم (Symposium)                31
 •     میـزگرد (Round  Table)                 32
 •     فوروم (Forum)                33
 •     مجمع (Assembly)           33
 •     کارگاه آمـوزشی (Workshop)         33
 •     سخنـرانی (Lecture)         34
 •     کمیسیـون (Commission)                34
 •     کمیتـه (Committee)       34
 •     مناظـره                35
 •     انستیتـو (Institute)          35
 •     جلسـه 35
 •   گروه بنـدی گردهمائی ها      36
 •    الف) گروه اجلاس های بستـه              36
 •    ب) گروه اجلاسهای باز       36
 • انواع مراکز اجتماعات و استانـداردهای موجود     37
 • تالار اجتماعات        37
 • مراکز برگـزاری گردهمایی    38
 • تالار و اصـول و معیارهای کلی در طراحی آنها   38
 • اکوستیک در تالارها               39
 • حجم         39
 • فرم           40
 • پخشایی    40
 • حـدود تقـریبی حجم سالن ها    41
 • حجم مناسب فضاهای مختلف در مراکز گردهمایی به ازاء هر نفر شرکت کننده   42
 • فصل سوم : نیازهای فضایی ولازمه های کلی مراکز گردهمایی           43
 • فرمهای مربوط به سطوح زیر بنا           43
 • تنـوع بهره گیـری از فضا و قدرت در نوع سالنهای اجتماع 46
 • سالنهائی که اختصاصاً برای برگزاری کنفرانس و کنگره طرح می شوند             47
 • سالنهای هنری چندمنظوره      47
 • تغییرات در ابعاد سالن            48
 • پیش بینی انجام تغییرات در نحوه چیدن و نوع صندلی ها     49
 • طراحی ادیتوریومها                50
 • پلان های مستطیل شکل         52
 • پلان های بادبـزن شکل           56
 • پلانهای شش ضلعی                59
 • پلانهای مدور و بیضوی         61
 • سالنهای نمایشگاهی 63
 • شکلهای نمایشی پلانها             66
 •     الف ـ سالنهای با صحنه مرکزی         67
 •     ب ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی گسترده تا 135 درجه)     67
 •     پ ـ سالنهای به شکل قطاع دایره (با زاویه مرکزی 90 درجه)        67
 •     ت ـ سالنهای شش ضلعی (با زاویه صفحه 60 درجه)       68
 •     ث ـ سالنهای مستطیل شکل 68
 •     ج ـ سالنهای بادبزن شکل    68
 • معیـارهای طراحی 69
 • معیارهای مربوط به پخش صدا بدون استفاده از تجهیـزات صوتی       69
 •       الف ـ توانائی های شخصی سخنـران                69
 •        ب ـ فرم پلان و حجم تالار و چگونگی استقرار حضار   69
 •        پ ـ مشخصات و ویژگی های آکوستیکی محیط             70
 • تقویت و تعدیل صدا به کمک وسائل و تجهیـزات صوتی     70
 • روابط بین سالن و صحنه       73
 • ارتفاع شاخص دیـد به سکو    75
 • ارتفاع صحنه یا سکو              76
 • تراز چشم ناظر       76
 • فاصله قائم بین تراز متوسط چشمان ناظر و بالاترین نقطه روی سر    76
 • حداکثر زاویه قائم دید رو به بالا             77
 • حداکثر زاویه قائم دید رو به پائین          77
 • جزئیات طراحی ردیف صندلی ها          77
 • شیب کف سالن        78
 • خطوط منظر           79
 • زاویه دید به پرده نمایش         79
 • فاصله دیـد               80
 • زاویه قائم دیـد         81
 • معیارهای مربوط به مشاهـده تصاویر تلویزیونی   81
 • سکو یا صحنـه        81
 • سقف ادیتوریوم و تأسیسات و تجهیـزات آن           82
 • ملزومات مربوط به مسائل آکوستیک     84
 • ملزومات مربوط به نورپردازی و روشنائی          84
 • ملزومات مربوط به تهویه مطبوع          85
 • ملزومات مربوط به کنترل حریق           85
 • ملزومات مربوط به نمایش بر روی پرده               86
 • ملزومات مربوط به دید حضار               86
 • ملزومات مربوط به سقف صحنه برای نمایشهای بزرگ       86
 • جایگاه      87
 • گنجایش جایگاه        87
 • آرایش جایگاه           88
 • جزئیات مربوط به صندلیها و نحوه چیـدن آنها       88
 •          صندلیهای ثابت و دائمی                88
 •         مبانی مربوط به اندازه های بدنی انسان          89
 •           وضعیت        90
 •           وزن              90
 •           ارتفاع            91
 •           پشتی صندلی 91
 •           عرض صندلی               91
 •           عمق صندلی  92
 •           شیب صندلی                 92
 •           دسته صندلی  92
 •           زیردستی جهت نوشتن  92
 •           راحتی صندلی               93
 •          صندلیهای ثابت ادیتـوریوم             93
 • استانـدارد میزها و ترتیب چیدن آنها به شکلهای مختلف        95
 • ملزومات صحنه در سالنهای چندمنظوره                95
 •              کلیات          95
 •              طراحی موقعیت صحنه یا سکو 97
 • انواع صحنه یا سکو               97
 •        صحنـه مرکزی                97
 •        صحنه انتهائی  98
 •        پیش صحنه       98
 • تطبیق پذیـری صحنه              100
 •             بیرون صحنـه             102
 •             تراز هم سطح با کف صحنه اصلی             102
 •             تراز هم سطح با کف جایگاه        103
 •             تراز پائین تر از کف سالن          103
 •             تراز هم سطح با کف زیرزمین و انبارها    103
 •             صحنه های قابل برچیده شدن      104
 •             ابعاد صحنـه ها           105
 •            ابعاد صحنه برای اجزای تئاتر و نمایشهای معمولی   105
 •           ابعاد صحنه برای اجرای کنسرت های گروهی106
 • اداره کردن صحنـه 106
 • سیتم تعلیق               107
 • صحنه هابا سکوهای بالا و پائین شونده 110
 • جابجائی افقی صحنه               110
 • ملزومات عمومی صحنه ها    112
 •        پرده ایمنی        112
 •       پرده پیش صحنه                113
 •       پرده های صحنه                113
 •       استفاده از دکورهای پیش ساخته        114
 •       روش نمایش چنـدتصویری               116
 •     اندازه و چگونگی تصاویر  116
 • شیـوه های نمایش بر روی پرده              117
 •         الف ـ پروژکسیون مستقیم               117
 •         ب ـ پروژکسیون غیرمستقیم           117
 •             پ ـ پروژکسیون از پشت پرده    117
 • اتاق پروژکسیون     118
 • پرده های نمایش      119
 •            الف ـ پرده های یکراست              119
 •             ب ـ پرده های جمع شونده           120
 •             پ ـ پرده های قابل حمل            120
 •         مشخصات و جنس پرده ها              120
 • فصل چهارم: بررسی فضاهای جمعی و سابق آنها در ایران و جهان     122
 • ويژگي‌هاي عام فضاهاي جمعي 122
 • ساختمان‌ها و فضاهاي همگاني ايران در دوره بعد از اسلام   124
 • كاروانسراهاي ايران                                124
 • پيشينه تاريخي                         125
 • ويژگي‌هاي معماري كاروانسراهاي ايران               127
 • ميادين                      129
 • ميدان، فضايي شهري براي گفت و گو   129
 • نتيجه                       131
 • ميدان‌هاي پياده شهري             132
 • تاريخچه مختصري از ميادين سنتي در ايران        136
 • تاريخچه مختصري از ميادين اروپايي   140
 • آگوارا                      141
 •  فوروم                     141
 • پياتزا                        142
 • انواع ميدان              143
 •     ميدان‌هاي عمومي               143
 •     ميدان‌هاي تجاري 143
 •     ميدان حكومتي     143
 •     ميدان‌هاي نظامي 144
 •     ميدان‌هاي محله‌اي               144
 •     ميدان‌هاي ارتباطي                              144
 • ميدان ورزشي         144
 • بررسي نمونه‌هايي از ميادين ايراني       145
 •       ميدان نقش جهان                                145
 •          ميدان امام خميني در همدان           148
 •          حرم مطهر امام رضا (ع)              149
 •   بازار      149
 • مقدمه                       149
 •             مشخصات كاربردي عناصر متشكله بازارها و مراكز محله       151
 •             بازار مكان بنيادهاي جمعي         152
 •             نقش بازار در شهرهاي ايران (هسته اجتماعي- فرهنگي)          153
 •             بازار و توان فرهنگي آن            154
 •             بازار و محيط اقتصادي شهرها   155
 •             خصوصيات فضايي معماري معاصر         156
 •             فضاهاي همگاني در هم‌جواري‌هاي معماري معاصر ايران       157
 • فصل پنجم :بررسی اجمالی اصول پایدار درمعماری ایران    160
 • مقدمه       160
 • رابطه فرهنگ ومعماري         168
 • معماري تاثير عوامل فرهنگي بر فرم    171
 •      الف- اهميت مفهوم شكل يا فرم در فرهنگ معماري         171
 •    ب: عوامل فرهنگي موثر در شكل گيري فضاي معماري   175
 •      ج: بازتاب فرهنگ در صورت فضاي معماري 177
 •   مباني فرهنگ ايران و تاثير آن بر معماري          177
 • مفهوم سير از ظاهر به باطن در معماري اسلامي ايران        182
 • عوامل بنيادي معماري در ايران             183
 • اصل سير از كثرت به وحدت 184
 • اصل سير از ظاهر به باطن    185
 • اصل فراوري و انتظاع از طبيعت         186
 • اصل ساماندهي اهداف كاركردي ، سازه اي و كالبدي            186
 • شفافيت ( گسترة پهنة ديد )      187
 • هندسه                   188
 • هندسه علمي            189
 • هندسه شهودي         189
 • انعكاس     192
 • اصل درون گرايي در عين برونگرايي  192
 • درون گرايي            193
 • تقارن       195
 • تقارن به مثابه اصلي زيبا شناختي          197
 • تقارن به عنوان اصلي در ساخت و ساز 197
 • مركزيت  199
 • محور گرايي            200
 • سياليت ( گسترش پهنة ديد )   201
 • تباين يا نا همگوني  201
 • تعادل و توازن         202
 • سلسله مراتب، تداوم (سلسله مراتب دسترسی) (اصل رده‌بندی فضايی)                204
 • اصول و روشهای طراحي شهري          206
 • فضاي خارجي ، فضاي داخلي                207
 • اصل سادگي و فضاي محصور در شهر ايراني     209
 • خصوصيت ايستايي و پويايي فضاي محصور       210
 • اصل مقياس و تناسب              211
 • اصل فضاهاي متباين              212
 • اصل قلمرو             212
 • اصل تركيب ( كمپوزيسيون )                213
 • آگاهي از فضا          213
 • بخش دوم: نمونه های تطبیقی                215
 •  مقدمه      215
 • مرکز فرهنگی ژورژ پمپیدو   215
 • سیتی هال لندن        221
 • مجموعه تالار شهر جدید توکیو              224
 • تالار شهر بوستون 225
 • نمونـه های داخلی   228
 • سیتی هال تهران      228
 • تالار شهر تبریز      29
 • بخش سوم: مطالعات زمینه     231
 • بازشناسی شهر مشهـد              231
 • چگونگی پیدایش شهـر مشهـد 231
 • سلسله مراتب رشـد تاریخی شهر مشهـد  232
 •  موقعیت جغرافیایی شهـر مشهـد             234
 •  مطالعات اقتصادی  235
 •  مطالعات جمعیتی    236
 •  عوامل اصلی رشد جمعیت شهر مشهـد  237
 • نقاط و عناصـر شاخص شهر مشهـد       238
 • تغییرات کالبـدی در قرن حاضر              240
 • ساختار کالبـدی در قرن حاضر                241
 • الگوی توسعـه شهـر مشهـد     241
 • مطالعات اقليمي و بررسيهاي محيطي شهر مشهد   242
 • موقعیت جغرافیایی شهر مشهد                 242
 • دما           243
 • رطوبت نسبی          244
 • تجزیه و تحلیل بارندگی          244
 • وزش باد 247
 • تابش آفتاب              248
 • شرایط حرارتی در فضای آزاد               248
 • پیشنهادات ماهانی    248
 • پیشنهادات انجمن معماران آمریکا           249
 • پیشنهادات طراحی در مشهد    250
 • جهت استقرار ساختمان           253
 • جهت استقرار ساختمانهای یک طرفه     258
 • جهت استقرارساختمانهای دو طرفه         259
 • بافت مجموعه          260
 • الگوی اشغال زمین                 262
 • انتخاب مصالح ساختمانی        262
 • عوامل موثر در مکانیابی پروژه             263
 • دلایل انتخاب سایت 263
 •          از دیدگاه عملکردی و کارایی         263
 •           همجواری      263
 •           جوابگویی به نیازهای گروه های ذینفع        264
 •           مساحت          264
 •         مقیاس دانه بندی              264
 •         مناسب مکانی  264
 •         انطباق با کاربری اراضی شهر ی  264
 •                        دسترسی به شبکه معابر 266
 • هماهنگی با جهت توسعه شهر                267
 • خوانایی سایت         267
 • حوزه سوم: تجزیه وتحلیل      269
 •   تبیین برنامه ها و اهداف پروژه            270
 • شناسایی جمعیت مخاطب        270
 •          تبیین کلیت فعالیت ها وفضاهای پروژه         271
 • تدوین مبانی نظری پروژه      273
 •           مبانی نظری عام           273
 •           مبانی نظـری خاص پروژه           275
 • تعیین اجزاء وتدقیق برنامه فیزیکی        277
 •        فضای شهری و مردمی   277
 •        فضاهای مؤثـر در ایجاد یک فضای اجتماعی زنـده و پویا             277
 •        فضای شهـری روباز (میدان یک فضای همگانی)          278
 •        فضاهای شهری سربسته  279
 •       فضای همگانی سرپوشیده 279
 •       سـرسـرا (فضای اطلاع رسانی)        281
 •       فروشگاه مرکـز                 282
 •       تریا    2872
 •       رستـوران          282
 •       نمایشگاه ها        283
 •       نمایشگاه دائمی مرکز        283
 •        نمایشگاه های موقت (عناصـر جامعـه مدنی مرکز)        283
 •        سالنهای سخنـرانی            285
 •        تالار  285
 •        چیـدمان تالار    285
 •        صنـدلی             286
 •         بالکن               287
 •         راهروهای تالار              287
 •         صوت و اکوستیک در تالار           288
 •         حجـم                289
 •         فرم   289
 •         طنین                290
 •        نورپـردازی تالار             291
 •        خروجی ها و ورودی های سالن      291
 •        سالن انتظار یا لابی          292
 •        نکاتی در مورد طراحی سالن انتظار               292
 •        سالن گردهمایی شهـری    292
 •        اتاق مترجمین   293
 •        اتاق خبرنگاران                293
 •        اتاق کنترل       293
 •        فضای مختص تشریفات   294
 •        فضای مخصوص فیلم برداری         294
 •        سالن با ظرفیت اندک       295
 •        سالنهای چنـدمنظـوره       295
 •        فضاهای همگانی در جهت تقویت عناصـر جامعـه مدنی                296
 •        حوزه مربوط به ارگانهای غیـردولتیNGO    296
 •        فضای مربوط به احزاب سیاسی      298
 •        فضای پاسخگـویی مسئولان             298
 •        کتابخانـه مرکز 299
 •        قفسه باز            299
 •        قسمت مطالعه   299
 •         قسمت قفسه بسته             299
 •        بخش اینترنت   299
 •         حـوزه اداری مرکز         299
 •        مدیـریت مرکز «بخش روابط عمومی»          300
 •        حـوزه معاونت امور اداری و مالی  301
 •        حـوزه معاونت فنی           301
 •        بخش خدمات    302
 •        سرویس های بهـداشتی     302
 •        پارکینگ           302
 •        نمازخانـه          302
 • حوزه چهارم: طراحی              303
 •  تحلیل وآنالیز سایت                304
 •  تجزیه وتحلیل زمین طرح      304
 •  هندسه زمین طرح  304
 • سیستم های دسترسی               304
 • محورهای دید مطلوب             305
 • دیداز خارج از سایت به درون سایت      305
 • دید از درون سایت به خارج سایت          305
 • کاربری های مجاور سایت      306
 • ابعاد و شیب زمین   306
 • نتایج سایت آنالیز     306
 • ملاحظات معماری مجموعه    308
 • ملاحظات سازه ای مجموعـه  310
 • ملاحظات تأسیساتی مجموعـه 311
 • ارائه برنامه فیزیکی                312
 • ارائه مدارک نهایی

 

 

 

 

در صورت تمایل شما می توانید مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران را به قیمت 29900 تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: 09382333070 با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faraproje.ir/?p=9477
اشتراک گذاری:
فراپروژه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود مقاله مرکزهمایش های مشهد با رویکرد اصول پایدار در معماری ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.