0
0

دانلود مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک

576 بازدید

اتاق‌ كودك‌ فضایی‌ است‌ كه‌ شخصیت‌ او را تعریف‌ می ‌كند و می‌ سازد؛. به‌ همین‌ دلیل‌ باید آن‌ را به‌ مكانی‌ دلپذیر مبدل‌ ساخت. کودکان احتیاج به فضایی جدا برای خواب یا بازی یا مطالعه دارند و نسبت به والدین و بزرگترها فضای حرکتی بیشتری مورد احتیاج آنهاست. مهمترین نکته این است … پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک دنبال نمایید. این فایل شامل 51 صفحه و در قالب word ارائه شده است.

مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک

مشخصات فایل طراحی و چیدمان اتاق کودک

عنوان: طراحی و چیدمان اتاق کودک
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 51
حجم فایل : 684 کیلوبایت

بخشی از  مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

 

مقدمه:

اتاق‌ كودك‌ فضایی‌ است‌ كه‌ شخصیت‌ او را تعریف‌ می ‌كند و می‌ سازد؛. به‌ همین‌ دلیل‌ باید آن‌ را به‌ مكانی‌ دلپذیر مبدل‌ ساخت.

معمولًاچگونگي تزيين اتاق كودك و چيدمان وسايل در آن، به عنوان يكي از دل مشغوليها و سرگرميهاي خانم خانه قرار مي گيرد و عرصه بسيار جالبي براي خواستهاي عاطفي خانواده مي باشد. مهمترين نكته اي كه بايد براي ايجاد آرامش در اتاق كودك در نظر گرفته شود اين است كه همان طور كه كودك به تدريج رشد مي كند، بايد وسايل اتاقش نيز انعطاف لازم با اين رشد را داشته باشند . قبلاً گفته بوديم كه قد انسان را به طور متوسط 170 سانتي متر در نظر مي گيرند اما انساني كه ما در اينجابا او سر و كار داريم دراين مقوله نمي گنجد و بايد اين استاندارد را در مورد او فراموش كنيم . قد كودك تقريباً هر روز و هر هفته رشد مي كند. بنا براين بايد وسايلي كه براي او تهيه مي كنيم انعطاف لازم را داشته باشند.اشتباهي كه گاهي بعضي از خانوادها مرتكب مي شوند اين است كه بر اساس سليقه و علايق خود وسايلي را تهيه مي كنند كه فقط براي مدت كوتاهي قابل استفاده است و يا اينكه كودك را مجبور به استفاده از وسايلي مي كنند كه با ابعاد فيزيكي او تناسبي ندارد . اما بايد دقت شود كه وسايل مورد استفاده كودك در شكل گيري شخصيت و تربيت او تأثير به سزايي دارند و بايد در انتخاب آنها دقت فراواني مبذول شود .به طور كلي فرم و اندازه اتاق بچه بايد بسته به استفاده كننده ء آن قابل انعطاف باشد . معمولاً مشكل اصلي خانواده ها اين است كه اتاق بچه مطابق با سليقه پدر و مادر آماده مي شود . استفاده از رنگهاي متضاد در اتاق كودك ممكن است در بعضي از حالات براي او خيلي جالب باشد اما در مواقع ديگركودك نياز به رنگهاي آرام بخش دارد. دانستن و رعايت اين مسايل مستلزم آن است كه مادران آموزشهاي لازم در اين زمينه را ديده و با شخصيت و روحيات كودك خود در سنين مختلف آشنا شوند .

کودکان احتیاج به فضایی جدا برای خواب یا بازی یا مطالعه دارند و نسبت به والدین و بزرگترها فضای حرکتی بیشتری مورد احتیاج آنهاست movement پس تنها به این تکیه نکنیم که کوچکترین اتاق منزل مربوط به کودک است چون او کودک و کوچک است احتیاج به فضای کمتری دارد این فرضیه با شرایط و هوش و ذهنیت همراه با تکنولوژی روز به روز پیشرفت میکند هم خوانی ندارد کمی به کودکان بها دادن بهترین زمینه رشد فکری را فراهم میکند

اهداف :

توضيح عوامل و شرايطي را كه در تزيين اتاق كودكان و وسايل مورد استفاده آنان بايد در نظر گرفته شود.

نقد و بررسي اتاق تزيين شده براي يك كودك مشخص، با در نظر گرفتن خصوصيات اخلاقي و جسمي او .

مهمترین نکته این است که طوری طراحی کنیم که بنا به علایق در حال رشد کودک به راحتی قابل تغییر و محیطی انعطاف پذیر باشد.

روانشناسی کودک:

 

نگاه اجمالی

بدون شک یکی از مهمترین و موثرترین دوران زندگی آدمی دوران کودکی است. دورانی که در آن شخصیت (Personality) فرد پایه‌ریزی شده و شکل می‌گیرد. امروزه این حقیقت انکارناپذیر به اثبات رسیده است که کودکان در سنین پایین فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند، بلکه این توجه باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی ، عاطفی ، شخصیتی و هوشی را دربر گیرد. این ابعاد عوامل تعیین کننده و اساسی یک انسان هستند که از دوران کودکی پایه‌گذاری و شکل می‌گیرند. از طرف دیگر ، نوزاد انسان با کمترین توانایی‌ها و امکانات (نظیر بازتابها) به دنیا می‌آید و به مراقبت زیاد و شدیدی نسبت به سایر موجودات نیاز دارد. ابن مراقبت توسط پدر و مادر در وهله اول و توسط اطرافیان و جامعه در وهله دوم اعمال می‌شود، ولی این مراقبت بدون آگاهی ، دانش و آموزش شیوه‌های فرزند‌پروری صحیح امکان ندارد و اهمیت روان شناسی کودک نیز از این دو موضوع (زمان طولانی رشد کودکی و شیوه‌های صحیح فرزند‌پروری) ناشی می‌شود.

اهداف روان شناسی کودک

روان شناسی کودک به عنوان یکی از زیر‌مجموعه‌های» روان شناسی رشد «با هدف نگاه دقیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن شیوه‌های صحیح پرورشی و آموزشی کودک از اولین سالهای تاسیس روان شناسی علمی مورد توجه بوده است. (البته موضوع کودک و مسائل مربوط به او همیشه مورد توجه بوده است). در طول این سالها روان شناسان زیادی نظیر ژان پیاژه (Jean Piaget) ، استانلی هال (Stanley Hall) به مطالعه و تحقیق در مورد جنبه‌های مختلف رشد کودک پرداخته‌اند.

موضوعات مورد مطالعه در روان شناسی کودک

 • مطالعه در مورد جنبه‌های مختلف رشد کودک
 • مطالعه در مورد نیازهای کودک در سنین مختلف
 • مطالعه در مورد شیوه‌های صحیح فرزند‌پروری
 • مطالعه در مورد مقابله با برخی مشکلات رفتاری _ روانی دوران کودکی

مؤثرترین راه برای آموزش رفتار خوب، شکل دادن رفتار با تحسین است. این روش تربیتی باید به طور مداوم استفاده شود تا رضایت شما را از رفتارهای جدید فرزندتان نشان دهد. یکی دیگر از راه های مؤثر در برطرف کردن رفتارهای آزاردهنده نادیده گرفتن آنهاست. برخی از والدین، این روش را دوست دارند و می توانند به طور مؤثری از آن استفاده کنند اما برای برخی به علت پایین بودن ظرفیتشان، این روش فقط فشار روانی و تنش را زیاد می کند. گاهی می توانید در حضور کودک خود و بدون توجه به او، فقط از رفتارهای مثبت صحبت کنید. این کار ممکن است به تقلید کودک شما از رفتارهای مثبت بینجامد. سعی کنید عصبانی نشوید! زیرا عصبانیت به احساس بدی می انجامد . اگر او گریه و زاری سرداد اصلاً به او اهمیت ندهید اگر کوتاه بیایید کودک یاد می گیرد که با گریه حرفش را به کرسی بنشاند و دیگر برای حرفهای شما اهمیتی قائل نیست. همیشه به قولتان عمل کنید. یک کودک مخصوصاً اگر خیلی کوچک باشد به تکمیل نشدن یا به تأخیر افتادن پاداش وعده داده شده بسیار حساس است. تهدید های پوچ و ناپایدار به رفتارهای نادرستی می انجامد که تثبیت شده و در برابر تغییر مقاوم تر می شوند. همیشه به کودک بفهمانید که دقیقاً چه انتظاری از او دارید و به جای اینکه شخصیتش را مورد انتقاد قرار دهید اعمالش را مورد انتقاد قرار دهید. در هنگام خواب موزیک آرام بگذارید یا او را به طور ملایم ماساژ دهید، قصه مورد علاقه اش را تعریف کنید تا با آرامش بخوابد.

از مشکلات مهم دیگر بد دهنی و ناسزا گفتن کودکان است. توجه بیش از حد به این رفتارها باعث ترغیب کودک به این اعمال زشت می شود. در این مورد، بیش از حد واکنش نشان ندهید. اگر باز هم به فحش دادن و ناسزاگفتن ادامه داد می توانید از روشهای محروم کردن استفاده کنید. یعنی بعضی امتیازها را از او بگیرید. مثلاً هر وقت که فحش می دهد او را به مکانی بفرستید که دوست ندارد.

عوامل قطعي مؤثر در رشد هوش :

 • فقر انگيزه هاي محيطي :

بديهي است براي آنكه قواي ذهني كودك به نحو احسن رشد كند احتياج به محركات طبيعي دارد و هر قدر شرايط محيطي از نظر ايجاد محرك نامناسب تر باشد قواي ذهني كودك رشد كمتري خواهد داشت . تقريباً همه بررسيها نشان داده اند كه رشد قواي ذهني با شرايط محيطي ارتباط مستقيم دارد ، يعني كودكان محيطهاي نامساعد با كودكان همسال خود در محيطهاي مساعد از لحاظ هوشي در درجات پايينتري قرار دارند

 • كمبودهاي عاطفي :

كودكاني كه از نظر پيوندهاي عاطفي با مادر يا اطرافيان دچار فقر شديد بوده اند اكثراً‌ به اختلالات شخصيتي ، ناسازگاريهاي اجتماعي و نارسائيهاي هوش مبتلا شده اند . اين اختلالات در خانواده هايي كه به عللي از هم پاشيده شده اند يا احياناً روابط عاطفي والدين با كودك نامساعد بوده است زياد ديده مي شود . آثار سوء اختلافات خانوادگي گاهي يا اكثراً بيشتر از خانواده هاي از هم گسسته است زيرا نزاع و مشاجره يا عدم توافق والدين احساس حقارت و حس ناايمني شديدي در كودك توليد مي كند .

 • مسائل بهداشتي و پزشكي :

همانطور كه بيماريهاي مختلف ، حوادث و تصادفات در خانواده هاي بي بضاعت فراوان است عقب ماندگيهاي ذهني نيز بعلت محدوديتهاي بهداشتي و پزشكي در اين خانواده ها زياد به چشم مي خورد . از نظر آماري رابطه فقر و عقب ماندگي و همچنين عقب ماندگي و نواحي پر جمعيت ثابت شده است


خلاقیت در کودکان:

خلاقيت قابليتي است كه در همگان وجود دارد اما نيازمند پرورش و تقويت مي‌باشد تا به سر حدشكوفايي برسد. فرد خلاق كسي است كه از ذهني جستجوگر و آفريننده برخوردار باشد. خلاقیت برآیند فرآیندهای ذهنی و شخصیتی فرد بوده و به تولیدات و آثاری منجر می شود که نو و بدیع بوده، خاصیتی متکامل داشته و با واقعیتها، منطبق بوده و در غایت به سود جامعه بشری هستند. اساساً پرورش عنصر انگیزشی خلاقیت باید در بستر خانواده صورت گیرد، زیرا مستعدترین محیط برای شکل دهی آن محیط کلامی و نظام تربیتی و رفتاری خانواده است. کودک و نوجوان اوقات زیادی را در خانواده سپری می­کنند، بنابراین این طبیعی است که بیشترین تاثیر را نیز از آن بپذیرند.

ورزش یکی از مهمترین بخشهای زندگی و یکی از اصلی ترین روشهای حفظ سلامتی درتمام سنین به شمار میرود. بیشتر افرادی که از دوران کودکی به فعالیت و ورزش عادت می کنند، در سنین بزرگسالی نیز، علی رغم مشغله و نوع کار خود، زمانی را به ورزش اختصاص خواهند داد. ورزشهای همراه با بازی، بهترین روش برای تبدیل کردن تمرینهای بدنی به کاری مفرح است. کودکان زیر 8 سال باید در بازی، کشف و یادگیری مهارتهایی که از طریق پرتاب کردن و گرفتن، ضربه زدن به توپ، بالا و پایین پریدن، دویدن و شنا کردن حاصل میشود، کاملا آزادانه رفتار کنند و این مهارتها را به شادی بخش ترین روش بیاموزند. محوطه بازی کودک باید امن و دور از عوامل خطر آفرین باشد.

از آنجایی که بدن کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار سریعتر گرم و سرد میشود آنها نباید :

 1. به ورزشهایی بپردازند که بیش از 30 دقیقه طول بکشد.
 2. در هوای بسیار گرم (بالای 30 درجه سانتیگراد) به ورزش و بازی بپردازند.
 3. هنگام شنا به مدت طولانی در آب سرد باقی بمانند

روانشناسي اتاق كودك

چيدمان اتاق كودك علاوه بر اينكه مي‌تواند كم و بيش بازتابي از خلق و خو و ويژگي شخصيتي كودكمان باشد، قادر خواهد بود بر حال و هوا و روحيات او تأثير بگذارد.فضا نخستين عنصر مورد استفاده طرح و ركن اصلي طراحي داخلي است. مثلاً اگر شما در يك اتاق باشيد در حقيقت شما در فضاي آن اتاق قرار داريد كه سقف و ديوار و پنجره مي‌تواند ارتباط دهنده فضاي آن اتاق با قسمت‌هاي ديگر باشد. هدف از طراحي داخلي، بهبود و آرامش رواني است كه براي فرززندمان به وجود مي‌آوريم.

شرايط اجراي چيدمان : براي ايجاد يك طرح خوب بايد به سه موضوع توجه كنيم:

1.شرايط موجود چيست؟ )يعني كدام عنصر منزل قابل تغيير است و كدام يك تغييرپذير نيست.  (

2.شرايط مطلوب شما كدام است؟ (يعني دوست داريد پس از انجام طرح چه فضاي جديدي را ببينيد.)

3.شرايط ممكن چيست؟ (باتوجه به شرايط اقتصادي، اجتماعي طرح خود را بازبيني كنيم و بعد اجرا كنيم)

يك طرح خوب از جنبه روان‌شناسي بايد تناسب، مقياس، تعادل، هماهنگي، ريتم، وحدت و كثرت داشته باشد. در صورت رعايت تمامي اين عناصر، وقتي فرزند شما از لحاظ روحي مشوش باشد،‌ با قرار گرفتن در فضاي اتاق خود به آنچنان آرامشي دست مي‌يابد كه خودتان هم باور نمي‌كنيد و بالعكس با چيدماني نامناسب، حتي ممكن است كودكي آرام نيز دچار تشويش شود. در نتيجه بايد نهايت دقت را در چيدمان و رنگ‌آميزي داشته باشيد.

روش‌هاي كاهش اضطراب با استفاده از رنگ: در چيدمان بهترين درمان مشكلات روحي و رواني، استفاده از رنگ سبز است، اين رنگ هيجان را كم كرده، تحمل را زياد مي‌كند و خنك‌كننده عصبي مفيدي نيز هست.مثلا اگر بر روي در ورودي اتاق كودك از گلي سبز يا قاب كوچكي به رنگ سبز كه گل‌هاي ياسي و آبي فانتزي داشته باشد استفاده كنيد، مطمئناً فرزند شما ديگر خشم خود را از دست مي‌دهد، چون با ديدن رنگ سبز فشار خون كودك شما متعادل مي‌شود.

پرده اتاق كودك بهتر است از رنگ آبي با تلفيق زرد يا سبز باشد، زيرا بازتاب اين رنگ‌ها، خصوصاً در موقع خواب، آرامش خوبي را به مغز كودك شما مي‌رساند. مي‌توانيد پرده اتاق كودكتان را از رنگ‌هاي ياسي همراه با صورتي كم‌رنگ تهيه كنيد زيرا اين رنگ‌ها نيز آرامشي همراه با شادي را به ارمغان مي‌آورند.

البته يادتان باشد در صورتي كه با وجود همه اين تمهيدات كودكتان باز هم احساس آرامش نكرد، شما نياز به مهارت شناختي داريد تا نوع اضطراب فرزندتان را تشخيص داده و با كمك روانشناس و افزايش آگاهي خود به او كمك كنيد.

چيدمان ميز مطالعه: ميز مطالعه كودكاني كه تازه به مدرسه مي‌روند تاثير مهمي در روند يادگيري آنها دارد. شما مي‌توانيد با اجراي چند ترفند ساده،‌ كودكتان را به درس خواندن و مشق نوشتن مشتاق كنيد. به عنوان نمونه مي‌توان ميز مطالعه كودك را به رنگ زرد متمايل به سبز تغيير داد تا هم به او آرامش  دهد و هم تحريک کننده فكري و تحصيلي او باشد. رنگ قهوه‌اي براي ميز تحرير اصلاً مناسب نيست زيرا نه تنها آرامش نمي‌دهد بلكه خسته‌كنند و خستگي‌آور هم است.

تقويت حافظه با استفاده از رنگ و چيدمان مناسب ميز تحرير: مي‌توان روي مقواي رنگي كه به رنگ نارنجي و سبز باشد، چند راهكار تقويت حافظه را طراحي كرد تا كودك قبل از شروع مطالعه از آن استفاده كند. مثلا روي يك مقواي رنگي، 5 كلمه كه انتهاي آن به كلمه “ان” ختم مي‌شود را با حروف درشت يادداشت كنيد؛ مانند: امكان، زندان، نالان، خندان و… اين كار باعث تمركز فكري بيشتر مي‌شود و كودك قبل از آنكه شروع درس خواندن كند، ناخودآگاه اين كلمات را با خود مرور مي‌كند. مي‌توانيد حتي از كلماتي شروع كنيد كه كودكتان در ديكته نوشتن نسبت به آنها ضعيف است. همينطور مي‌توانيد چند كلمه مترادف يا متضاد را به اين طريق به كودكتان آموزش دهيد مانند: سياه و سفيد، روز و شب، خواب و بيدار و…

فهرست مطالب مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 • چکیده2
 • مقدمه3
 • روانشناسی کودک4
 • اهداف روان شناسی کودک –4
 • عوامل قطعي مؤثر در رشد هوش 5
 • خلاقیت در کودکان7
 • روانشناسي اتاق كودك8
 • بهترین تزئین برای اتاق کودک10
 • خصوصيات كلي اتاق كودك 11
 • طراحی اتاق کودک13
 • رنگ اتاق خواب کودک16
 • نور19
 • دماي اتاق كودك 21
 • جاى بازى 25
 • اتاق شادی25
 • پرسشنامه 27
 • نتایج بدست امده از پرسشنامه33
 • پیشنهادات برای طراحی وچیدمان اتاق کودک با توجه به آنالیز های انجام شده34
 • منابع و ماخذ

 

 

 

در صورت تمایل شما می توانید مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک را به قیمت 14900 تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: 09382333070 با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faraproje.ir/?p=9394
اشتراک گذاری:
فراپروژه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود مقاله طراحی و چیدمان اتاق کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.