0
0

دانلود تحقیق حق حبس

539 بازدید

برای تنظیم مقررات و نظم در جامعه ،قانون برای هر فرد امتیازاتی را در برابر دیگران قرار می دهد که آن را حق می نامند .مانند : حق حیات ،حق مالکیت ،حق حبس و… .اما برای اینکه بتوانیم تعریف واضحی از حق حبس ارائه دهیم ابتدا باید معنای لغوی آن را شرح داده…پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در تحقیق حق حبس دنبال نمایید. این فایل شامل 36 صفحه و در قالب word ارائه شده است.

تحقیق حبس

 

مشخصات فایل حق حبس

عنوان: حق حبس
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 36
حجم فایل : 42 کیلوبایت

بخشی از  تحقیق حق حبس را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

بخش نخست :کلیات ،تعاریف ،مفاهیم حق حبس

 فصل نخست : تعریف حق حبس

در زبان فارسی کلمه حقوق به دو  معنی استعمال شده است:

الف)مجموعه مقرراتی که بر افراد یک جامعه در زمان معین حکومت می کند … . که این قواعد و مقررات را حقوق می نامیم.

ب )برای تنظیم مقررات و نظم در جامعه ،قانون برای هر فرد امتیازاتی را در برابر دیگران قرار می دهد که آن را حق می نامند .مانند : حق حیات ،حق مالکیت ،حق حبس و… .اما برای اینکه بتوانیم تعریف واضحی از حق حبس ارائه دهیم ابتدا باید معنای لغوی آن را شرح داده و سپس معانی اصطلاحی آن را که می تواند مشابه یا مغایر با معانی لغوی باشد را در نظر گرفت و سپس برای پرهیز از تداخل معانی ،اصطلاحات مشابه با حق حبس را عنوان نماییم .

مبحث نخست : معنای لغوی حق حبس

 واژه ی حبس اساساًیک واژه ی غربی است که آن را متضاد با تخلیه دانسته اند و به معنای امساک کردن و ضبط نمودن است و حبس نفس برای چیزی یعنی اختصاص دادن آن برای آن چیز و حبس اسم مکان است مثل :محبس و محبسه[1] . همچنین در معنای پوشانیدن و متوقف کردن نیز استعمال شده است [2] . در الفاظ قرآنی به معنای زندانی کردن ،باز داشتن ،منع کردن و نگه داشتن بکار رفته است. [3] همچنین راغب در مفردات قرآن کریم می گوید : «الحبس المنع من الانبعاث»[4] در لغات فارسی نیز حبس در معنای فوق مورد استعمال قرار گرفته است.[5] وجه اشتراک معانی فوق را می توان منع و امساک دانست اگر چه در میان مردم معنای زندانی و بازداشت به ذهن متبادر می شود.

مبحث دوم : معنای اصطلاحی حق حبس

گفتار نخست : حق حبس در اصطلاح فقه امامیه

در مورد اصطلاح حق حبس در مباحث فقه جزائی از آن به عنوان یکی از روش های مجازات تعبیر شده است و آن ممنوع الخروج کردن کسی از مکان معینی بدلیل ارتکاب جرم است که در عرف نیز همین معنا از حبس معروف می باشد.[6]

در بخش مععاملات فقه ، حبس در معنای نگه داشتن اصل و تسبیل منافع بکار رفته است    ( وقف )در این زمینه می توان به حدیث مشهور نبوی « حبس الاصل و سبل الثمره » اشاره کرد که طبق آن اصل مال نه به ارث برسد و نه به فروش رود و نه اینکه بتوان آنرا هبه کرد بلکه اصل آن ترک شده و منافع آن در راه خدا مصرف وقف گردد. که انواع آن عبارتند از عمری ، سکنی ، رقبی[7] اما گاهی در معاملات معوض مانند بیع و غیر معوض مانند نکاح ، واژه ی حق به حبس اضافه شده است و معنایی متفاوت از وقف دارد که این همان اصطلاحی است که مورد بحث این تحقیق قرار گرفته است . و آن از دیدگاه فقها عبارتست از : «توانایی و اختیار هر یک از متعاقدین عقد معاوضی نسبت به خود داری کردن از انجام تعهدات و التزامات ناشی از عقد ، تا زمانی که طرف مقابل از انجام التزام خود در قبال او امتناع می ورزد».[8]

گفتار دوم : حق حبس در اصطلاح حقوق

حبس در اصطلاح حقوقی نیز به تبع فقه در دو زمینه جزائی و حقوق بکار رفته است که در مورد اول به عنوان یکی از روشهای مجازات مجرمین و در معنای باز داشت و زندانی کردن آمده است .

در مورد دوم حبس به حق انتقاع به معنای خاص گفته می شود که در مواد 41 به بعد قانون مدنی احکام آن مقرر گردیده است.پس وقتی واژه ی حبس با توصیف حق مطرح است ، اصطلاحاًمنظور همان معنای فقهی است که به معنای خود داری از انجام تعهد ناشی از عقد در قبال امتناع طرف مقابل از انجام تعهدات خود می باشد.

واژه ی حق حبس در قانون مدنی ایران به صورت صریح و به این نام جز در موارد استثنائی بکار نرفته است .به عبارتی حق حبس به عنوان یک قاعده وسیع که همه معاملات معوض را در بر گیرد مطرح نشده بلکه مصادیقی از حق حبس در بیع و نکاح و رهن آمده است.در قانون تجارت نیز صریحاًدر شرایط خاصی برای حق العمل کار حق حبس اموال در نظر گرفته شده است . چنانچه برای کسی که مال التجاره ای به تاجر ورشکسته فروخته است و برای متصدی حمل در صورت حاصل شدن شرایط حق حبس مقرر نموده است . از دیگر قوانین که در آنها حبس مقرر شده است می توان به « قانون راجع به بدهی واردین به مهمانخانه ها و پانسیونها مصوب 1316 » اشاره کرد.

در ذیل برخی از مواد قانون مدنی و قانون تجارت و قانون اخیرالذکر نقل می گردد تا با دقت در عبارات آنها اصطلاح حقوقی حق حبس آشکار گردد:

-قانون مدنی

ماده 377 : « هر یک از بایع و مشتری حق دارد از تسلیم مبیع یا ثمن خودداری کند تا طرف دیگر حاضر به تسلیم شود

 

 

فهرست مطالب تحقیق حق حبس, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 • پیشگفتار  1
 • بخش نخست : کلیات ، تعاریف، مفاهیم حق حبس  4
 • فصل نخست تعریف حق حبس               4
 • فصل دوم منشاء و مبانی حق حبس        10
 • فصل سوم ماهیت حق حبس    16
 • فصل چهارم قلمرو و محدوده اجرای حق حبس      17
 • بخش دوم شرایط ایجاد  حق حبس و آثار آن           21
 • فصل اول شرایط ایجاد حق حبس           21
 • فصل دوم آثار حق حبس         23
 • بخش سوم اسقاط و اجرای حق حبس      25
 • فصل اول زوال و اسقاط حق حبس        25
 • فصل دوم اجرای حق حبس و چگونگی پایان دادن به آن      28
 • نتیجه گیری             30
 • منابع و ماخذ            33

 

 

 

در صورت تمایل شما می توانید تحقیق حق حبس را به قیمت 3900 تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: 09382333070 با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faraproje.ir/?p=5111
اشتراک گذاری:
فراپروژه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود تحقیق حق حبس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.