0
0

دانلود تحقیق مارکسیستی

611 بازدید

پيش از ماركس، بسياري از انديشمندان براين باور بودند كه نابرابري هاي دسته هاي اجتماعي عامل اصلي تضادها وتعارضات سياسي هستند. براين اساس در يك مفهوم وسيع و با نگاه كلي تر به موضوع دسته هاي اجتماعي نابرابر همان طبقات اجتماعي بودند… پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در تحقیق مارکسیستی دنبال نمایید. این فایل شامل 49 صفحه و در قالب word ارائه شده است.

تحقیق مارکسیستی

 

 

مشخصات فایل مارکسیستی

عنوان: مارکسیستی
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 49
حجم فایل : 41 کیلوبایت

بخشی از  تحقیق مارکسیستی را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

2-ساير مفاهيم طبقه

جداي از نگرش ماركسيستي طبقه ، نگرشهاي ديگري از طبقات اجتماعي نيز وجود دارد كه در برخي از موارد به گونه اي به هم نزديك است كه ميتوان آن رايكي محسوب نمود و گاهي اين نزديكي به آميختگي با نگرش ماركسيستي نيز مي انجامد. نگرشهاي مزبور به مفهوم طبقه از زواياي سطح زندگي ، نوع زندگي و حيثيت مي نگرند. هر يك از اين نگرش ها تعاريفي از طبقه ارائه مي نمايند كه بعضا تفكيك آن با نگرش هاي ديگر و يا نگرش ماركس به سختي انجام مي شود.

الف) تعريف طبقه براساس سطح زندگي

براساس اين تعريف جنگ و تضاد بين فقري و ثروتمند با ايجاد  حد و مرز بين آنان بوسيله لايه هاي عمودي كه برحسب درآمد منظم و مرتب شده اند، طبقه را مي سازد. بر اين اساس سه طبقه برترين، مياني و زيرين ايجاد مي شود كه تفاوتهاي آن صرفا براساس درآمد است. البته اين تعاريف از مفهوم طبقه به روشني حد و مرزهاي ميان طبقات را روشن نمي كند و ماركس نيز دقيقا در خصوص اين تعريف موضع دارد. ماركس ذيل درعنوان خانواده مقدس [1] مي گويد:

عقل سليم پرداخت نشده، تمايز ميان طبقات را به حجم كيف پول تغيير مي دهد. اندازه كيف پول تفاوتي كاملا كمي است كه به آن مي توان پيوسته يكي از افراد طبقه اي را عليه فرد ديگر همان طبقه برانگيخت[2].

ماركس بر اين باور بود كه ظلم و ستم كه به طبقه كارگر مي شود ناشي از سطح زندگي و ي نيست بلكه بدليل اين است مالك خصوصي وسايل توليد اضافه ارزش كارگر را به سود خود ضبط مي كند. در هر صورت اين نگرش طبقه را براساس سطح زندگي تقسيم مي نمايد.

ب) تعريف طبقه براساس نوع زندگي

مفهوم طبقه براساس نوع زندگي تعريف دقيقي ندارد و بعضا به لحاظ مفهومي داراي ابهام است ،مجموعه اي از رفتارهاي اجتماعي، عادات، رسوم، اخلاق، رفتارها و كردارها اساس و پايه اين نوع تعريف را مي سازند و اين مقوله اجتماعي را از مقوله ديگر متمايز مي نمايند.

طبقه دهقان بهترين مثال طبقه از لحاظ نوع زندگي است در اين نوع تعريف نسبت طبقه به مالكيت خصوصي، امري فرعي است. زيرا مالكان، كشتكاران ،مباشران، اجاره داران و حتي كارگران كشاورزي نوع زندگي نزديكي با هم دارند.

در اين مفهوم طبقه بحث در آمد اثر چنداني ندارد بلكه خصلت هاي مشترك و رفتارهاي مشابه حسي در افراد ايجاد مي كند كه آنان را به هم پيوسته مي نمايد. به همين جهت دهقانان نه براساس درآمد بلكه براساس آنكه حس مي نمايند دهقان هستند و از افراد شهري متفاوت مي باشند لذا در يك طبقه قرار دارند. بدين صورت زندگي دهقاني (بعنوان يك طبقه ) ناشي از شرايط كار در زمين است لذا همه آنان كه در زمين كار مي كنند در طبقه دهقان مي ابشند.

ج) تعريف طبقه براساس حيثيت:

در اين تعريف طبقه اساسا با اين واقعيت كه اعضاي يك جامعه خود مي پندارند كه به مقولات متعددي بخش شده اند وهر مقوله به درجات واشكال مختلفي از حيثيت مربوط مي شود تعريف مي گردد.

جامعه شناسان فراسوي مكتب دوركسيم [3] متاثر از اهميت «صور ذهني جمعي» و پديده هاي وجداني در زندگي اجتماعي هستند اين تعريف از طبقه را مدنظر قرار داده اند و بر اين باورند.

در پي بررسي هاي گسترده اي كه در خصوص يك شهر نه چندان بزرگ امريكايي كه بنام شهر ميانه [4] مشهور گرديده براساس نظر ساكنان اين شهر، لويدوارنر [5] و همكارانش توانستند در بخشهاي فرعي هر طبقه «طبقه بالا، طبقه مياني و طبقه پايين» يك گروه بالا ويك گروه پايين مشخص نمايند. براساس اين پژوهش طبقات بدينگونه تقسيم شوند:

1-طبقه بالاي بالا

2-طبقه بالاي پايين

3- طبقه مياني بالا

4-طبقه مياني پايين

5-طبقه پايين بالا

6-طبقه پايين پايين

براين اساس اين صور ذهني جمعي است كه طبقه را ايجاد مي كند. در حقيقت باور اعضاي يك جامعه به اينكه جامعه چه طبقاتي دارد تقسيم بندي جديدي را براساس حيثيت ايجاد مي نمايند.

 

 

فهرست مطالب تحقیق مارکسیستی, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 

 • بخش اول: مفهوم ماركسيستي طبقه
 • 2- ساير مفاهيم طبقه
 • الف) تعريف طبقه براساس سطح زندگي
 • ب)تعريف طبقه براساس نوع زندگي
 • ج) تعريف طبقه براساس حيثيت
 • بخش دوم:
 • مفهوم شناسي طبقه متوس
 • جايگاه طبقه متوسط در قشربندي جوامع نوين
 • ساختار طبقاتي ايران بعد از مشروطيت
 • ساختار طبقه متوسط قديم
 • 1-ديوانسالاران
 • 2-روحانيون
 • 3-بازاريان
 • -انتقال قدرت از قاجار به پهلوي وطبقه متوسط جديد
 • -رشد طبقه متوسط جديد
 • -نظريه هايي درباره طبقه متوسط در ايران
 • بخش سوم:
 • -ويژگي هاي طبقه متوسط

 

در صورت تمایل شما می توانید تحقیق مارکسیستی را به قیمت 3900 تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: 09382333070 با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faraproje.ir/?p=4836
اشتراک گذاری:
فراپروژه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود تحقیق مارکسیستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.