0
0

دانلود مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک

680 بازدید

همانطور كه مي دانيم راديكالهاي آزاد به DNA، پروتئين ها و ليپيدها از راههاي مختلف صدمه مي زنند و منجر به صدمه به ژن ها، پروتئين هاي ساختماني، آنزيمها و سطح سلولها مي شوند و از اين راه كليه اعمال بدن را مي توانند مختل كنند… پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب مفید و ارزشمند را در مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک دنبال نمایید. این فایل شامل 89 صفحه و در قالب word ارائه شده است.

مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک

مشخصات فایل بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک

عنوان: بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک
فرمت فایل : word (قابل ویرایش)
تعداد صفحات : 89
حجم فایل : 140 کیلوبایت

بخشی از  مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک را در ادامه مشاهده خواهید نمود.

 

اهميت مسأله:

همانطور كه مي دانيم راديكالهاي آزاد به DNA، پروتئين ها و ليپيدها از راههاي مختلف صدمه مي زنند و منجر به صدمه به ژن ها، پروتئين هاي ساختماني، آنزيمها و سطح سلولها مي شوند و از اين راه كليه اعمال بدن را مي توانند مختل كنند.

اتانول از آن دسته موادي است كه توليد راديكالهاي آزاد مي كند از جمله رايكالهاي اكسيژن، و از سنتز GSH جلوگيري مي كند و از ميزان آن را در بافتها كم مي كند. همچنين ميزان Malandial  dehyde:  MDA را افزايش داده و به طور كلي در حيوانات و انسان سيستم دفاعي آنتي اكسيدان بدن را ناتوان مي كند. بافتهاي مختلف با مصرف اتانول آسيب مي بيند از جمله كبد، سيستم اعصاب مركزي، قلب، ريه و بيضه ها. به نظر مي رسد معده نيز از جمله بافتهايي است كه تحت تأثير راديكالهاي آزاد حاصل از اتانول آسيب مي بيند مانند ايجاد زخم معده و همانطور كه مي دانيم مصرف اتانول و  نوشيدني هايي كه حاوي آن است اگر چه در ايران بسيار كم ولي در سطح جهان معمول است. پس اگر بتوان ماده اي را يافت كه بتواند از توليد راديكالهاي آزاد حاصل از اتانول جلوگيري كند در عين حال خود نيز بي ضرر باشد، كمك بسيار بزرگي براي رفع اين مشكل كرده‌ايم.

لذا با توجه به گزارشات متعدد مبني بر حضور بيشتر زخم هاي گوارشي در بيماراني كه علل مختلف دچار كلستاز مي شوند و همچنين گزارشاتي كه نشان مي دهند در كلستاز،‌افزايش ترشح اسيد، كاهش جريان خون ديواره معده و افزايش تشكيل راديكالهاي آزاد داريم و از سوي ديگر نقش ملاتونين در كاهش زخم معده از طريق مهار عملكرد راديكالهاي آزاد و اثر آن در محافظت از سلولها، به نظر مي‌رسد ملاتونين بتواند نقش مهمي در جلوگيري از زخم معده موجودات كلستاتيك بازي كند.

بيان مسئله:

اتانول احتمالاً از كم قدرت ترين داروهاي مورد استعمال انسان است. در حين حال عوارض و مرگ و مير آن از نظر شيوع بيش از مجموع كليه داروهاي ديگر است.

در ايران به خاطر دين حاكم بر آن مصرف اتانول و ساير نوشيدنيهاي حاوي آن، پائين است ولي حدود 80 % بالغين ايالات متحده آمريكا مشروبات الكلي مصرف مي كنند. تخمين زده مي شود كه 5 تا 10 درصد مردان بالغ اين اجتماع در دوره اي از زندگي خود با مشكلات ناشي از مصرف الكل روبه رو مي شوند نظر داده اند كه عواملي  اساسي چون گلوتاتيون ممكن است در الكلي ها به علت سوء جذب كاهش پيدا كند و بدين طريق راديكالهاي سمي كه به وسيلة اين ماده جذب مي شوند باعث آسيب هاي كبدي، معدي و…. گردد.

زخم هاي پپيتيك عبارت از ضايعاتي هستند كه در مخاط معده يا دوازدهه قرار داشته و توسط عمل هضمي اسيد و پپسين معده آسيب پذير مي باشند. اين لايه ها مناطقي هستند كه عاري از مخاط بوده و به عمل هضم حساسيت نشان مي دهند. ترشح غير كنترل شده اسيد هيدروكلريك و زخم شدن موكوس معده در نتيجه فاكتورهاي مختلفي مي باشد. اگر چه مكانيسم ترشح اسيد از سلولهاي پاريتال به خوبي شناخته شده است ولي پروسه اي كه باعث زخم هاي معده مي شود هنوز واضح نمي باشد. از ميان عامل هاي مختلف كه باعث زخم معده مي شوند. زخم هايي كه مسبب آنها استرس، مصرف الكل، و يا عفونت با هليكو باكتر پيلوري است، واكنشهاي اكسيژني بخصوص توليد راديكال آزاد هيدروكسيل عامل ايجاد زخم معده است. ثابت شده است كه بسياري از داروهاي موجود در اين روند، اثرات مفيدي در كنترل افزايش اسيد و زخم دارند، اما استفاده طولاني از آنها همراه با اثرات جانبي تخريب كننده مي باشد. از اين رو بسياري از تحقيقات براي يافتن تركيبي است كه اثر ضد ترشح اسيد و ضد زخم داشته و به عنوان يك آنتي اكسيدان عمل كند. ملاتونين هورمون مترشحه از اپي فيز است كه به صورت دارو نيز در دسترس مي باشد. طبق مطالعات  انجام شده بر روي آنزيم‌هايي كه توليد راديكالهاي آزاد مي كنند اثر گذاشته و آنها را كاهش مي دهند و همچنين توليد گلوتاتيون پراكسيداز كه يك آنتي اكسيدان قدرتمند است را افزايش مي دهد و در مقابل راديكالهاي آزاد كه حاوي هيدروكسيل هستند عمل دفاعي و آنتي اكسيداني دارد و كاملاً نيز بي ضرر مي باشد. پس بايد نقش ملاتونين  را به عنوان يك جلوگيري كننده از زخم معده بررسي كرد.

اتانول با آسيب پاتوژنز كبد كلستاتيك ارتباط دارد و به آسيب اكسيدايتو كمك مي كند و ملاتونين باعث كاهش اين آسيب ها مي شود و چون ابتلا به زخم معده در افراد  كلستاتيك بيشتر بوده و موكوس معده آنها حساسيت زيادي به عوامل مهاجم زخم زا دارد، ملاتونين مي تواند در كاهش زخم اين افراد، با مكانيسم منع عملكرد راديكالهاي آزاد، مؤثر باشد.


اهميت موضوع:

ابتلا به زخم معده در بيماران كلستاتيك درمقايسه با جمعيت نرمال زياد بوده آزمايشات متعدد نشان داده اند كه موكوس معده حيوانات كلستاتيك حساسيت زيادي به استرس، اتانول و داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي (  NSAIDs) دارند. از سوي ديگر از ملاتونين، هورموني كه در غدة اپي فيز سنتز مي شود، اثرات متعددي همچون محافظت از سلولها در برابر راديكالهاي آزاد، تقويت سيستم ايمني، جلوگيري از سرطان و افزايش طول عمر گزارش شده است. قرص ملاتونين در سوپر ماركتهاي امريكا به راحتي در دسترس بوده و مورد استفاده قرار مي گيرد. يكي از مهمترين اثرات گزارش شده ملاتونين نقش آن در جلوگيري از زخم معده مي باشد. لذا با توجه به اينكه زخم معده در موجودات كلستاتيك زياد مشاهده مي گردد، به نظر مي رسد چنانچه بتواند در كاهش زخم معده در اين بيماران نقش داشته باشد، داراي  اهميت ويژه اي خواهد بود. مضاف بر اينكه زخم معده حاصل از راديكالهاي آزاد توليد شده به وسيله مصرف اتانول در جهان شايع بوده و ملاتونين يك داروي بي ضرر است.

فصل دوم

 بررسي متون و مطالعات ديگران در اين زمينه

زخم هاي پيتيك:

زخمهاي پيتيك عبارت از ضايعاتي هستند كه در مخاط معده يا دواز دهه قرار داشته و توسط عمل هضمي اسيد و پسين معده آسيب پذير مي باشند. اين لايه ها مناطقي هستند كه عاري از مخاط بوده و به عمل هضم، حساسيت نشان مي دهند، زخم ها اغلب درمحل اتصال بين تنه معده و آنتر قرار دارند.

حداكثر وفور زخم هاي معدي در حدود ششمين دهه زندگي به وقوع مي پيوندد. تقريباً نيمي از زخمهاي معدي در مردان اتفاق مي افتد، زخم هاي معدي  معمولاً عميق بوده و به نواحي زير مخاط نفوذ مي كنند. زخم هاي خوش خيم معدي تقريباً هميشه با ورم ناحيه آنتر معدي همراه بوده و بيشتر با آتروفي مخاط با درجات مختلف توأم مي باشند. %20 -10 بيماران با زخم هاي معدي خوش خيم به زخم دوازدهه نيز دچارند.(1)

اشكال غير معمول اولسرپيتيك:

الف- سندروم زولينجر- اليسون: نوع شديدي از اولسرپتيك است كه در آن زخمهاي صعب العلاج به هيپراسيديتي شديد معدي و حداقل با يك گاسترينوما (تومورسلولي non-beta islet در پانكراس يا جاهاي ديگر) همراه است.

ب- زخمهاي استومال: به معني تلاقي دو قسمت مختلف از روده كوچك است و معمولاً به زخمهاي مارژينال معروف هستند و بيشتر  در بيماراني رخ  مي دهد كه متحمل جراحي اولسر شده اند يا پس از يك دوره بهبودي مجدداً مبتلا شده اند.


اپيدميولوژي:

اولسرپپتيك شايع ترين ناراحتي قسمت فوقاني دستگاه گوارش است.

الف- 4 تا 10% از جمعيت آمريكا مبتلا به زخمهاي دواز دهه هستند و 05/0- 03/0 درصد مبتلا به زخمهاي معدي هستند.

ب- تقريباً 80 درصد از اولسر پپتيك از نوع اولسر دواز دهه و بقيه از نوع اولسر معدي است.

ج- اكثر زخمهاي دوازدهه در سنين بين 20 تا 50 سال اتفاق مي افتد. وخامت زخمهاي معدي در سنين بين 45 تا 55 سال مشاهده مي شود.

د- احتمال وقوع زخمهاي دوازدهه در مردها دو برابر زنها است ولي احتمال وقوع زخم معده در زن و مرد مساوي است.

هـ – 10 تا 20 درصد از افراد مبتلا به زخم معدي دچار زخم دوازدهه نيز هستند.

اتيولوژي:

علت واضحي براي تشكيل اولسرپيتيك شناخته نشده است، ولي فاكتورهاي افزاينده احتمال وقوع بيماري عبارتند از:

1- فاكتورهاي ژنتيكي

الف- احتمال وقوع اولسر در افرادي كه داراي سابقه خانوادگي براي ابتلا به بيماري هستند دو برابر ساير افراد است.

ب- افراد با گروه خوني o تمايل بيشتري براي ابتلا به زخم دوازدهه و افراد با گروه خوني A تمايل بيشتري براي ابتلا به زخم معده دارند.

2- سيگار:

ريسك ايجاد بيماري اولسر پپتيك در افراد سيگاري بالاست به علاوه احتمال بهبود اولسر در افراد سيگاري كمتر و احتمال بازگشت اولسر در اين افراد بيشتر است. نيكوتين موجب كاهش ترشح بيكربنات صفراوي و لوزالمعده مي شود. همچنين سيگار كشيدن تخليه شدن اسيد معدي را به دوازدهه تسريع مي كند.

3- داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي:

مصرف طولاني مدت داروهايي مثل آسپرين، ايندومتاسين و ساير NSAIDs تشكيل زخم پپتيك را تسريع مي كنند.

الف- اين داروها توسط انتشار معكوس يون هيدروژن به داخل مخاط باعث صدمه به مخاط معدي مي شوند.

ب- اين داروها با مهار سنتژ پروستا گلاندين ها كه در محافظت از سلول مخاط نقش مهمي را به عهده دارند باعث صدمه به مخاط مي شوند.

4- الكل:

با مصرف مقادير زياد الكل تحريكات مخاطي در معده ايجاد مي شود.

5- قهوه:

 قهوه معمولي و حتي قهوة دكافئينه، حاوي پپتيدهايي هستند كه قادر به تحريك ترشح گاسترين مي باشند. گاسترين هورموني است كه باعث تحريك جريان اسيد معدي مي گردد. در هر حال ارتباط مستقيمي بين مصرف قهوه و ايجاد اولسر پپتيك شناخته نشده است.

6- كورتيكو استروئيدها:

طي مطالعات اخير كورتيكو استروئيدها ريسك بروز زخم را دو برابر مي كنند. ( 8/1 در برابر 8/0). اين داروها نشانه هاي ايجاد زخم را مخفي نموده و احتمال ايجاد زخم خونريزي و سوراخ شدگي را افزايش مي دهند.

7- بيماريهاي همراه:

اولسر پپتيك در بيماران آمفيزمي، هيپر پاراتيروئيديسم، آرتريت روماتوئيد و سيروز الكلي شايع تر است.

8- بالارفتن سن:

تخريب پيلور باعث برگشت صفرا به معده مي شود و محيطي مناسب جهت توليد زخم ايجاد مي كند. زيرا اسيدهاي صفراوي يكي از فاكتورهاي مهم در ايجاد اولسر معده هستند كه باعث شكستن سد مخاطي و تغيير  در حالت غشاء مخاطي مي شوند.

9- هيكوباكتر پيلوري:

اين باتري با بيشتر زخمهاي دوازدهه و التهابات معدي همراه است.

الف- اين باكتري در سنين زير 20 سال كمتر يافت مي شود. اما در اكثر بيماران بالاي 50 سال يافت مي شود.

ب- در بعضي مطالعات مشاهده شده است كه تقريباً تمام بيماران اولسر پپتيك كه   NSAIDs مصرف نكرده اند و افزايش ترشح اسيد نيز ندارند، علت بيماري وجود اين باكتري است.

ج- مطالعات نشان مي دهد كه آنتي بيوتيكها و داروهاي ضد اولسر احتمال عود بيماري را كاهش مي دهند.

د- بيماران توسط بيسموت يا مترونيدازول همراه آموكسي سيلين يا تتراسايكلين درمان مي شوند.

10- فاكتورهاي فيزيولوژيك:

در پاتوژنز بيماري اولسر پپتيك نقش استرس و حالات رواني شخص بسيار مهم است. خونريزيهاي خطرناك به علت اولسر هاي ناشي از استرس ممكن است بعد از جراحي هاي بزرگ، ضربه هاي روحي و در بيماريهاي حاد با شيوع 2تا 5 درصد اتفاق افتد. برخي علل اولسر ناشي از استرس شامل ايسكمي غشاء مخاطي، برگشت صفرا و ترشح بيش از حد اسيد مي باشد.(2)

11- لكوترين ها( LTC4):

غشاء مخاطي معده توانايي سنتز محصولات گوناگون حاصل از متابوليسم آراشيدو نات به واسطه آنزيمهاي سيكلواكسيژناز و ليپو اكسيژناز، مثل پروستا گلاندين ها و  لكوترين ها را دارا هستند. بر خلاف اثرات ضد ترشحي و محافظتي پروستا گلندين ها بر روي معده لكوترين ها در ايجاد آسيب حاد معده نقش مهمي دارند.

مطالعات اخير نشان مي دهد كه محصولات اكسيژناز، خصوصاً LTC4 در تشديد آسيبهاي حاد مخاط معده موجب محافظت غشاء مخاطي معده در برابر اولسروژن هاي گوناگون مي شوند. برخي داروهاي ضد اولسر مانند كربنوكسولون مانع آزاد شدن LTC4 از مخاط معدة رت مي شوند. (4و3)

پاتوژنز زخم معده و عوامل مهاجم:

به همراه زخم هاي معدي، ورم معدي غيز اختصاصي مزمن بدون ضايعات سطحي مخاط و همچنين كاهش ترشح اسيد ديده مي شود.

1- اسيد و پپسين:

اسيد و پپسين دو ماده مهم در ايجاد زخم هستند. به همين جهت كاهش ترشح اسيد با هر وسيله ممكن باعث تسريع التيام زخم مي شود.

بيماراني كه مبتلا به زخم هاي دوازدهه يا پرپيلوريك هستند علي الاصول نسبت به افراد طبيعي تمايل بيشتري به ترشح اسيد وپپسين و جواب به تحريكات دارند، البته برخي از بيماران با زخم دوازدهه ممكن است داراي ترشح اسيد طبيعي باشند.

2- معيوب شدن سد مخاطي:

شواهد زيادي در دست است كه تأييد مي كند اشكال در مقاومت مخاط معدي يا ضايعه مستقيم مخاطي يكي از عوامل مهم در پاتوژنز زخم معده مي باشد. در زخم معده، تخليه معده نيز به تأخير مي افتد و پيشنهاد شده است كه برگشت محتويات دوازدهه به داخل معده به خصوص مواد صفراوي ممكن است باعث آسيب مخاط معده شده و درتعقيب آن زخم ايجاد شود. ايجاد زخم به علت از بين رفتن سد محافظ مخاطي معده بوده كه در نتيجه ديفوزيون برگشتي يونهاي هيدروژن ترشح شده است.

به علاوه  عوامل ديگري را در رابطه با افزايش ترشح اسيد دخيل مي دانند مانند افزايش توده سلولهاي جداري معده، افزايش تحريك ترشح اسيد، افزايش حساسيت سلولهاي جداري معده با تحريك طبيعي و بالاخره كاهش مهار ترشح اسيد و آزاد شدن گاسترين. افزايش گاسترين پايه نيز مي تواند در پاتوژنز زخم معده نقشي بر عهده داشته باشد.(5)

اخيراً در پاتوژنز و درمان اولسر پپتيك تحولاتي ايجاد شده است. بيشترين موضوعي كه توجه محققين را به خود جلب كرده است عفوني بودن بيماري است كه عموماً سه علت مهم در ايجاد آن دخيل مي دانند:

1) اورگانيسم هليكوباكتر پيلوري (H.P)

2) داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي   (NSAIDs)

3) مراحل افزايش ترشح مرضي معدي مثل سندروم زولينجر- اليسون به طور خلاصه مي توان گفت اولسر پپتيك در نتيجه به هم خوردن تعادل بين عوامل دفاعي و مهاجم ايجاد مي شود.(6)

 

 

 

فهرست مطالب مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک, در ادامه قابل مشاهده می باشد.

 

 • خلاصه    1
 • فصل اول:               2
 •            (1-1) اهميت مسأله      3
 •            (2-1) بيان مسأله          4
 •            (3-1) اهميت مسأله      5
 • فصل دوم: بررسي متون و مطالعات ديگران در اين زمينه   7
 •           (1-2) زخمهاي پپتيك    8
 •           (2-2) اشكال غير معمول اولسر پپتيك          8
 •           (3-2) اپيدميولوژي       9
 •           (4-2) اتيولوژي            9
 •           (5-2) پاتوژنززخم معده و عوامل مهاجم      13
 •                   (1-5-2) اسيد و پپسين          13
 •                   (2-5-2) معيوب شدن سد مخاطي         13
 •          (6-2) برخي از عوامل دفاعي در مقابل زخم‌هاي معدي               15
 •                  (1-6-2) ترشح موكوس و بي‌كربنات    15
 •                  (2-6-2) جريان خون موضعي              16
 •                  (3-6-2) پروستاگلندين‌هاي داخلي          17
 •                  (4-6-2) نيتريك اكسايد           18
 •        (7-2) روشهاي ايجاد زخم معده تجربي           19
 •                 (1-7-2) زخم دارويي يا روش شيميايي  19
 •                 (2-7-2) روش فيزيكي            19
 •        (8-2) روش‌هاي اندازه‌گيري زخم معده            23
 •                 (1-8-2) J.Score   23
 •                 (2-8-2) محاسبة Ulcer index              23
 •                 (3-8-2) تغييرات در گردش خون معده  24
 •        (9-2) كلستازيس               25
 •        (10-2) سندروم كلستاز    25
 •        (11-2) تظاهرات باليني   25
 •        (12-2) تغييرات بيوشيميايي            26
 •        (13-2) ارتباط يرقان انسدادي با اولسر پپتيك  28
 •                  (1-13-2) تعريف بيماري اولسر پپتيك  28
 •                  (2-13-2) انواع اولسر پپتيك 28
 •                  (3-13-2) تعريف يرقان         28
 •                  (4-13-2) بررسي شيوع اولسر پپتيك در بيماران يرقاني      28
 •                  (5-13-2) سيروز   29
 •                  (6-13-2) تعريف واريس مري              29
 •                  (7-13-2) ظهور ليژن‌هاي موكوسي معدي ـ روده‌اي در
 •                  سيروز كبدي          30
 •                  (8-13-2) سيروز صفراوي   30
 •                  (9-13-2) سيروز صفراوي اوليه          31
 •         (14-2) راديكال‌هاي آزاد 32
 •         (15-2) راديكال‌هاي آزاد حاصل از متابوليسم o2          33
 •         (16-2) الكل اتيليك          36
 •         (17-2) فارماكولوژي پايه‌اي اتانول                36
 •                    (1-17-2) مسير الكل دهيدروژناز        37
 •                 (2-17-2) سيستم ميكروزومي اكسيد كنندة اتانول (MEOS)  37
 •                 (3-17-2) متابوليسم استالدئيد  38
 •       (18-2) اثر اتانول در GIT                38
 •       (19-2) الكل و راديكال‌هاي آزادي كه توليد مي‌كند          40
 •       (20-2) ملاتونين               45
 •                (1-20-2) منشأ ملاتونين در بدن             45
 •                 (2-20-2) ساختمان شيميايي و كريستالي ملاتونين 46
 •                 (3-20-2) اهميت ملاتونين     48
 •                 (4-20-2) فارماكوكينتيك ملاتونين         52
 •                 (5-20-2) اثرات جانبي ملاتونين            54
 •                 (6-20-2) موارد منع مصرف ملاتونين 55
 •                 (7-20-2) آنتاگونيست ملاتونين              55
 •                 (8-20-2) تغييرات در ملاتونين با سن   56
 •                 (9-20-2) مكانيزيم عمل ضد راديكال آزادي ملاتونين و اثر آن
 •                 بر روي NO           57
 •                (10-20-2) طرز تشكيل راديكال‌هاي آزاد اسيد چرب و مكانيسم عمل
 •                ملاتونين در مقابل آنها             59
 •                (11-20-2) راديكال‌هاي آزاد در مغز و عمل ملاتونين در
 •                مقابل آن    60
 •                (12-20-2) مكانيزم‌هاي ضد راديكال‌ آزادي مغز    61
 •                (13-20-2) نقش ملاتونين        61
 •                (14-20-2) اثر پيش‌گيري ملاتونين از توليد راديكال آزاد به وسيلة مصرف
 •                مزمن اتانول در مغز، ريه، قلب، كبد و بيضه‌ها     62
 • فصل سوم: روش كار              64
 •           (1-3) جامعة آماري       65
 •           (2-3) فرد آماري           66
 •           (3-3) نوع نمونه‌برداري و نوع مطالعه       67
 •           (4-3) محدوديت‌ها و مشكلات      67
 •           (5-3) ملاحظات اخلاقي                68
 • فصل چهارم:           69
 •           (1-4) تجزيه و تحليل اطلاعات    70
 •           (2-4) روش‌هاي آناليز آماري        70
 •           (3-4) ارائة جدول         71
 •           (4-4) نمودار و انجام آزمون آماري             72
 • فصل پنجم:              75
 •           (1-5) بحث و نتيجه‌گيري             76
 • خلاصة انگليسي      78
 • منابع

 

 

 

در صورت تمایل شما می توانید مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک را به قیمت 29900 تومان از سایت فراپروژه دانلود نمایید. اگر در هر کدام از مراحل خرید یا دانلود با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید از طریق آدرس contact-us@faraproje.ir و یا ارسال پیامک به شماره: 09382333070 با ما در تماس باشید. با اطمینان از وب سایت فراپروژه خرید کنید، زیرا پشتیبانی سایت همیشه همراه شماست.

آیا این مطلب را می پسندید؟
http://faraproje.ir/?p=10112
اشتراک گذاری:
فراپروژه
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دانلود مقاله بررسی اثر ملاتونين بر زخم معده ناشی از اتانول در موش صحرايی كلستاتيک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.